Directed by
Kenneth Johnson |
Writing Credits
S.S. Wilson | ... | (written by) & |
Brent Maddock | ... | (written by) |
S.S. Wilson | ... | (based on characters created by) & |
Brent Maddock | ... | (based on characters created by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Eric Allard | ... | associate producer |
David Foster | ... | producer |
Gary Foster | ... | producer |
Michael MacDonald | ... | executive producer |
Lawrence Turman | ... | producer |
Music by
Charles Fox |
Cinematography by
John McPherson | ... | director of photography |
Editing by
Conrad Buff IV | ... | (as Conrad Buff) |
Production Design by
Bill Brodie |
Art Direction by
Alicia Keywan |
Set Decoration by
Steve Shewchuk |
Costume Design by
Larry S. Wells | ... | (as Larry Wells) |
Makeup Department
James D. Brown | ... | hair stylist (as James Brown) |
Patricia Green | ... | makeup artist |
Production Management
Lacia Kornylo | ... | production manager |
Michael MacDonald | ... | production manager |
Ted Zachary | ... | executive in charge of production (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Laura Beinsetto | ... | trainee assistant director |
Donald P.H. Eaton | ... | first assistant director (as Donald Eaton) |
Grant Lucibello | ... | third assistant director |
Tony Lucibello | ... | first assistant director |
Michael MacDonald | ... | second unit director |
Andrew Shea | ... | second assistant director |
Rose Tedesco | ... | trainee assistant director |
Douglas W. Till | ... | third assistant director (as Doug Till) |
Art Department
Ken Clark | ... | props |
Steve Cohen | ... | standby painter: robotics unit |
Richard Ferbrache | ... | set dresser |
Paul Harding | ... | property master |
Bill Harman | ... | construction coordinator |
James Hegedus | ... | production illustrator |
Denis Kirkham | ... | set dresser |
Matthew Lammerich | ... | standby painter: robotics unit |
Robin Reilly | ... | modeling foreman: robotics unit |
David Russell | ... | production illustrator |
Gordon White | ... | assistant art director |
Bill Wood | ... | props |
Gordon Young | ... | set dresser |
Tony Allard | ... | propmaker (uncredited) |
Gary Zink | ... | robot propmaker (uncredited) |
Sound Department
Richard Adams | ... | sound editor |
Mary Andrews | ... | adr editor |
Wayne Artman | ... | re-recording mixer |
Tom Beckert | ... | re-recording mixer |
Milton C. Burrow | ... | supervising sound editor |
Neil Burrow | ... | sound editor |
Scott Burrow | ... | sound editor |
Tom E. Dahl | ... | re-recording mixer (as Tom Dahl) |
Gordon Davidson | ... | sound editor |
William R. Easystone | ... | re-recordist |
Douglas Ganton | ... | production sound |
Andrew Greenberg | ... | assistant adr editor |
Kelly L. Manger | ... | assistant sound editor |
William L. Manger | ... | supervising sound editor |
Greg Orloff | ... | foley recorded by |
Richard Oswald | ... | sound editor (as Richard L. Oswald) |
Andrew Patterson | ... | adr editor |
John Roesch | ... | foley artist |
Frank Serafine | ... | voice designer: Number Five |
Chester Slomka | ... | sound editor (as Chester L. Slomka) |
Alicia Stevenson | ... | foley artist |
Reynald Trudel | ... | boom operator |
Bill Voigtlander | ... | adr editor |
Ellen Heuer | ... | foley artist (uncredited) |
Carolyn Tapp | ... | foley recordist (uncredited) |
Special Effects by
Eric Allard | ... | robotics supervisor: robotics unit |
Philip Bartko | ... | leadman: robotics unit |
Kenneth C. Clark | ... | technician: robotics unit (as Kenneth Clark) |
Mike Edmonson | ... | special effects leadman |
Nick Fischer | ... | technician: robotics unit |
Scott Forbes | ... | special effects |
Jonathan Geiduschek | ... | engineer: robotics unit |
Bob Hall | ... | special effects |
Jeff Jarvis | ... | special effects supervisor |
Arthur Langevin | ... | special effects |
David Lemmen | ... | technician: robotics unit |
Louis Lindwall | ... | technician: robotics unit |
John McLeod | ... | special effects |
Mark Noel | ... | special robotics rigs: robotics unit (as Mark T. Noel) |
Joe D. Ramsey | ... | special effects |
Mike Reedy | ... | special effects (as Michael L. Reedy) |
Ely Schless | ... | technician: robotics unit |
Mike Sorensen | ... | mechanical foreman: robotics unit (as Michael Sorensen) |
Ronald Zarro | ... | technician: robotics unit (as Ron Zarro) |
Gary D. Bierend | ... | special robotics technician (uncredited) |
Mike Edmonson | ... | pyrotechnician (uncredited) |
Scott Forbes | ... | special effects foreman (uncredited) |
Mike Reedy | ... | special effects shop foreman (uncredited) |
Visual Effects by
Michael Bigelow | ... | visual effects supervisor: Dream Quest Images |
Jeff Burks | ... | animation supervisor: Dream Quest Images |
Rob Burton | ... | motion control technician: Dream Quest Images |
Kathy Chasen-Hay | ... | effects editorial: Dream Quest Images (as Kathy Chasen) |
Michael Ferriter | ... | optical compositing: Dream Quest Images |
Ronald Longo | ... | optical compositing: Dream Quest Images |
Jeff Matakovich | ... | optical compositing: Dream Quest Images |
Craig Newman | ... | production supervisor: Dream Quest Images |
Jody Rogers | ... | element controller: Dream Quest Images |
Keith Shartle | ... | visual effects producer: Dream Quest Images |
Michael Shea | ... | motion control technician: Dream Quest Images |
James Valentine | ... | rotoscope supervisor: Dream Quest Images |
James Balsam | ... | motion control camera operator (uncredited) |
Stunts
Réal Andrews | ... | stunts |
Kenny Bates | ... | stunt coordinator (as Ken Bates) |
Marco Bianco | ... | stunts |
Kurt Bryant | ... | stunts |
Shane Cardwell | ... | stunts |
Brian Christensen | ... | stunts |
Johnny Goar | ... | stunts |
Ted Hanlan | ... | stunts |
Jamie Jones | ... | stunts |
Brian Kaulback | ... | stunts |
Debbie Kirby | ... | stunts |
Peter Langley | ... | stunts |
Dennis Lundin | ... | stunts (as Dennis Christensen) |
Cotton Mather | ... | stunts |
Dwayne McLean | ... | stunts |
Alison Reid | ... | stunts |
Anton 'Ty' Tyukodi | ... | stunts (as Anton Tyukodi) |
Ron Van Hart | ... | stunts (as Ron Vanhart) |
Bob Yerkes | ... | stunts |
Kenny Bates | ... | stunts (uncredited) |
Dennis Lundin | ... | stunt double (uncredited) |
Walter Masko | ... | precision driver (uncredited) |
Camera and Electrical Department
James Cameron | ... | grip (as Jim Cameron) |
Greg Farrow | ... | first assistant camera |
Henri Fiks | ... | camera operator |
Ronald J. Foley | ... | grip |
Howard Galbraith | ... | electrical best boy |
C.W. Goodchild | ... | second grip |
Glen Goodchild | ... | key grip |
Glen Hawkins | ... | grip |
William McKibbin | ... | electrician |
Christian John Murray | ... | electrician (as Christian Murray) |
Robert Saad | ... | camera operator |
Kerry Smart | ... | first assistant camera |
Audrey Smith | ... | second assistant camera |
Rae Thurston | ... | gaffer |
David Whittaker | ... | still photographer |
Robert Wilcox | ... | electrical foreman: robotics unit |
Dean Willers | ... | second assistant camera |
Brian Woodroof | ... | electrician |
Andrew Yurkiv | ... | electrician |
Julian Chojnacki | ... | steadicam operator (uncredited) |
David Knox | ... | camera operator: "b" camera (uncredited) |
Christian John Murray | ... | electrician (uncredited) |
Casting Department
Stuart Aikins | ... | casting: Canada |
Peter Lavender | ... | extras casting |
Kathy Rowe | ... | casting: Los Angeles |
Costume and Wardrobe Department
Elizabeth Fleet | ... | costumer |
Erla Lank | ... | wardrobe supervisor |
Editorial Department
Phil Byrne | ... | apprentice film editor |
Alex Renskoff | ... | apprentice film editor (as Alexander Renskoff) |
Robin Russell | ... | assistant film editor |
Clarinda Wong | ... | assistant film editor |
Andrew S. Eisen | ... | assistant editor: Canada (uncredited) |
Richard Garibaldi | ... | home video mastering colorist (uncredited) |
Dale E. Grahn | ... | color timer (uncredited) |
Location Management
Beth Boigon | ... | location manager |
Marc Dassas | ... | location manager |
Jason Rodney | ... | assistant location manager |
Liam Kiernan | ... | location assistant (uncredited) |
Music Department
Dan Garde | ... | supervising music editor |
John Richards | ... | music mixer |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Script and Continuity Department
Giboney Whyte | ... | script supervisor |
Transportation Department
Nick Sweetman | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Hunter Anderson | ... | production assistant: robotics unit |
Shelley A. Boylen | ... | production coordinator (as Shelley Boylen) |
Sherrie Bradshaw | ... | assistant accountant |
Jill de Munnik | ... | production assistant |
Dorothy Duder | ... | production assistant: robotics unit |
Prudence Emery | ... | unit publicist |
Timothy Foster | ... | production assistant (as Tim Foster) |
Meghan Galeazzi | ... | spiritual adviser to johnny five |
Karen Green | ... | assistant: Gary Foster |
Bruce P. Khteian | ... | logistics coordinator: robotics unit |
Mary Komatar | ... | assistant: Kenneth Johnson |
Elaine McFeat | ... | assistant accountant |
Jeff Mercer | ... | production assistant |
Kamlesh Naik | ... | dialogue coach |
Michael Perlmutter | ... | production assistant |
Tammy Quinn | ... | production secretary |
Lynn Rodden | ... | assistant: David Foster |
Preetpal Singh | ... | adviser: Fisher Stevens |
Jeanette Trigiani | ... | production assistant |
Elizabeth Yanoska | ... | production accountant |
Ron Annabelle | ... | boat wrangler (uncredited) |
Gary D. Bierend | ... | special robotics technician (uncredited) |
Arthur Clarke | ... | production assistant (uncredited) |
Aron Art Lasky | ... | R&D (uncredited) |
Stephanie Shayne | ... | adr loop group (uncredited) |
Rico Topazio | ... | puppeteer (uncredited) |
Dale Wilmarth | ... | moldmaker (uncredited) |