Directed by
Rob Sitch |
Writing Credits
Santo Cilauro | ... | (written and conceived by) & |
Tom Gleisner | ... | (written and conceived by) & |
Jane Kennedy | ... | (written and conceived by) & |
Rob Sitch | ... | (written and conceived by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Debra Herman | ... | producer (as Debra Choate) |
Michael Hirsh | ... | executive producer |
Music by
Edmund Choi | ||
Craig Harnath |
Cinematography by
Miriana Marusic | ... | director of photography |
Editing by
Wayne Hyett |
Casting By
Jane Kennedy |
Production Design by
Carrie Kennedy |
Art Direction by
Ben Morieson |
Costume Design by
Kitty Stuckey |
Makeup Department
Steven Clode | ... | hair / makeup |
Production Management
Melissa Zaroff | ... | post-production supervisor (US version) |
Second Unit Director or Assistant Director
Annie Maver | ... | first assistant director |
Susannah Mott | ... | second assistant director |
Art Department
Josh Morieson | ... | art department assistant |
Sound Department
Michael Barry | ... | re-recording mixer |
Gerald Donlan | ... | sound effects editor |
Jim Dunwoodie | ... | boom swinger |
Peter Graham | ... | sound editor |
Tracey Grimshaw | ... | foley artist (as Tracy Grimshaw) |
Chris Izzard | ... | sound recordist |
Ian MacWilliams | ... | sound supervisor |
Steve Murphy | ... | consultant: Dolby |
George Parton | ... | foley editor |
Steven Simons | ... | foley mixer (as Steve Simons) |
Dominick Tavella | ... | re-recording mixer |
Brian Vancho | ... | foley artist |
Steve Witherow | ... | dialogue editor (as Stephen Witherow) |
Special Effects by
Aaron Beaucaire | ... | special effects |
Visual Effects by
Ian Sheath | ... | optical effects |
Tim Trumble | ... | kine: Dfilm |
Camera and Electrical Department
Darryl Byrne | ... | clapper loader dailies |
Danny Christie | ... | lighting assistant |
Santo Cilauro | ... | camera operator |
Roy Fischer Clark | ... | tape operator |
Freddo Dirk | ... | rigging grip |
Joanne Donahoe-Beckwith | ... | camera assistant |
Johnny Earthmover | ... | gaffer |
Jeff Hodges | ... | best boy |
Brett Hull | ... | gaffer: second unit |
Matthew James | ... | video split operator |
Warik Lawrance | ... | camera assistant: second unit |
Matthew Leane | ... | still photographer of Bonnie Doon |
Miriana Marusic | ... | camera operator |
Robin Plunkett | ... | lighting cameraman: second unit |
Emmanuel Santos | ... | stills photographer |
Gary Scott | ... | clapper loader |
Joshua Litle | ... | electrician (uncredited) |
Casting Department
Susannah Mott | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Charlz Chan | ... | wardrobe assistant |
Michael Davies | ... | wardrobe: second unit |
Editorial Department
Dan Edelstein | ... | editorial supervisor |
Joy Gorman | ... | post production assistant |
Scott Maclean | ... | telecine (as Scott McLean) |
Scott Martin | ... | post production executive |
Tim Morgan | ... | color grading |
Edel Rafferty | ... | telecine |
Steve Schwartz | ... | assistant editor |
Rohan Wilson | ... | negative matching |
Music Department
Susi Ahern | ... | backing vocals |
Roger Blanc | ... | music librarian |
Robert Burke | ... | musician (as Rob Burke) |
Dave Carter | ... | musician |
Louis Cerborino | ... | additional music editing (as Lou Cerborino) |
Emile Charlap | ... | music preparation supervisor / orchestra contractor |
Edmund Choi | ... | conductor |
Ross Cockle | ... | music recordist |
Andrian Cohen | ... | musician: keyboards |
Rob L. Cohen | ... | musician: electric guitar |
Dominic DeRasse | ... | musician: trumpet soloist (as Dominic Derasse) |
Chris Doheny | ... | backing vocals |
Lawrence Feldman | ... | musician: alto flute soloist |
Barry Finclair | ... | concertmaster |
Dan Gilberg | ... | studio manager: Manhattan Center |
Craig Harnath | ... | musician |
Shari Johanson | ... | music editor (as Shari Schwartz Johanson) |
Jane Kennedy | ... | music supervisor |
Sonny Kompanek | ... | orchestration |
Martin Lubran | ... | musician |
Lawrence Manchester | ... | score mixer / score recordist |
Sean McLeod | ... | musician |
Thomas K. Miho | ... | technical engineer |
John Moses | ... | musician: clarinet soloist |
Pat Perkinson | ... | musician: bass |
Gerald Reuter | ... | musician: oboe soloist |
Henry Schulman | ... | musician: oboe soloist (as Henry Shuman) |
Russell Smith | ... | musician |
Pete Sweeney | ... | musician: drums |
Aya Takemura | ... | assistant engineer: Avatar Studios |
Gary Topper | ... | music preparation |
Steven Webber | ... | first assistant engineer |
Lynn Welshman | ... | music preparation |
Jim White | ... | music preparation |
Script and Continuity Department
Ann Beresford | ... | continuity (as Anny Beresford) |
Additional Crew
Ian Anderson | ... | laboratory liaison |
Aaron Beaucaire | ... | armourer |
Jenny Davies | ... | production accountant |
Kaylene German | ... | runner |
Pauline Hirsh | ... | production assistant |
Louis Keramidas | ... | laboratory liaison (as Louie Karamidas) |
Tony Leonard | ... | insurance: AON |
Cryss Plummer | ... | assistant |
Greg Sitch | ... | legal |
Megan Spencer | ... | runner |
Annabel Wang | ... | accounts assistant |
Polly Watkins | ... | assistant to producers |
Bek Fairweather | ... | producer: dvd (uncredited) |
Thanks
Karen Ferguson | ... | the producers would like to thank |
Jeremy Gobbo | ... | the producers would like to thank |
Margaret Long | ... | the producers would like to thank: Greyhound Association (as Marg Long) |
Tony Martin | ... | the producers would like to thank |
Rocky Porcino | ... | the producers would like to thank |
Jason Thompson | ... | the producers would like to thank |