Directed by
Steve Boyum |
Writing Credits (WGA)
Jim Herzfeld | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Christopher Cronyn | ... | associate producer |
Andy Heyward | ... | executive producer |
Rick Johnson | ... | associate producer |
Aaron Meyerson | ... | producer |
Dale Pollock | ... | producer |
Artie Ripp | ... | executive producer |
Music by
Steve Bartek |
Cinematography by
David Hennings |
Editing by
Alan Cody |
Casting By
Amy Lippens | ||
Cate Praggastis |
Production Design by
Stephen Storer |
Art Direction by
Harry Darrow |
Set Decoration by
Robin Peyton |
Costume Design by
Karyn Wagner | ||
Alexandra Welker |
Makeup Department
Gina Homan | ... | makeup department head |
Shelly Hutchins | ... | hair stylist: second unit / makeup artist: second unit |
Tania Kahale | ... | makeup artist |
Erin Lyons | ... | hair stylist (as Erin B. Lyons) |
Production Management
Christopher Cronyn | ... | unit production manager |
Miguel Ángel Poveda | ... | post-production supervisor |
Jeremiah Samuels | ... | unit production manager |
Nicholas Stamos | ... | production supervisor |
Stephen Traxler | ... | production supervisor: second unit |
Second Unit Director or Assistant Director
Albert Cho | ... | first assistant director: second unit |
Adam Druxman | ... | second assistant director |
Miriam Footer | ... | second second assistant director (as Miriam Epstein) |
Mickey Gilbert | ... | second unit director |
Rick Johnson | ... | assistant director |
Donald Sparks | ... | second assistant director |
Rebecca Strickland Weathersby | ... | second assistant director: second unit (as Rebecca Strickland) |
Art Department
Paul Catapano | ... | construction foreman |
Donna Cline | ... | storyboard artist |
Mark 'Digger' Green | ... | assistant prop master |
Terry Haskell | ... | prop master |
Cindy Ingraham | ... | prop master |
Crit Killen | ... | prop design |
Russ Matis | ... | greensman |
Jared McPherson | ... | set dresser |
Ronnie Orr | ... | set designer (as Ron Orr) |
Lansing L. Smith | ... | set dresser |
Linden Snyder | ... | assistant art director |
Wayne Wulfenstein | ... | on-set dresser |
Hendrik Wynands | ... | construction coordinator (as Hendrik "Hank" Wynands) |
Michael Wynands | ... | construction foreman |
Sound Department
Mark Berger | ... | supervising re-recording mixer |
Frank Canonica | ... | supervising sound recordist: mix stage |
Abdul Cantor | ... | assistant sound effects editor |
Kim B. Christensen | ... | sound |
Francesca Dodd | ... | dialogue editor |
Patrick Dodd | ... | supervising sound editor |
Malcolm Fife | ... | sound effects editor |
Steve Fontana | ... | foley mixer |
Andrea Horta | ... | adr editor |
Jeffrey A. Humphreys | ... | boom operator |
David Kelson | ... | sound mixer |
Anne Laing | ... | assistant adr editor |
Samuel Lehmer | ... | re-recording mixer |
Paul H. Maritsas | ... | sound utility |
Marnie Moore | ... | foley walker |
Margie O'Malley | ... | foley walker |
D. Chris Smith | ... | adr recordist |
Erich Stratmann | ... | assistant sound effects editor |
Special Effects by
Ray Bivins | ... | special effects coordinator |
Steve Broussard | ... | special effects technician |
Alan McFarland | ... | animatronic electronics |
Richard Scioli | ... | special effects technician |
William Huntley | ... | puppeteer/lab tech-animatronic bear (uncredited) |
Visual Effects by
Kristen Andersen | ... | animator: Live Wire Productions (as Kristen Simmons) |
Johnathan R. Banta | ... | digital artist: Sassoon Film Design (as Jonathan Banta) |
Cosmas Paul Bolger Jr. | ... | producer: Digital Filmworks |
Aaron Brauer | ... | production assistant: Sassoon Film Design |
Darren Chuckry | ... | executive producer: Dream Theater, Inc. |
Ali Davoudian | ... | digital effects supervisor: Dream Theater, Inc. |
Mo Davoudian | ... | digital effects supervisor: Dream Theater, Inc. (as Mohammed Davoudian) |
Gilbert De La Garza | ... | film technician: Digital Filmworks |
Mark Galvin | ... | visual effects producer: Camelot Films, Inc. (as Mark M. Galvin) |
Daniel R. Herrera | ... | digital artist: Dream Theater, Inc. (as Daniel Herrera) |
John Hull | ... | compositing animator: Live Wire Productions |
Mario Kim | ... | digital artist: Dream Theater, Inc. (as Hyon "Mario" Kim) |
Bonnie Landry | ... | production assistant: Camelot Films, Inc. |
Tim Landry | ... | matte artist: Camelot Films, Inc. / visual effects supervisor |
Christopher Leone | ... | film technician: Digital Filmworks (as Christopher M. Leone) |
Jennifer Litwak | ... | production assistant: Dream Theater, Inc. |
Susan Moen | ... | production assistant: Dream Theater, Inc. |
Bobby Moldavon | ... | effects production coordinator: Camelot Films, Inc. |
Monica Munoz | ... | rotoscope artist: Live Wire Productions |
Tim Sassoon | ... | digital effects supervisor: Sassoon Film Design |
Scott Simmons | ... | digital effects supervisor: Live Wire Productions |
Kurt E. Soderling | ... | visual effects camera operator (as Kurt Soderling) |
Barbara St. Ours | ... | production assistant: Camelot Films, Inc. |
Kevin Tuxford | ... | rotoscope artist: Live Wire Productions |
Stunts
Waldo Autrey | ... | stunts (as Don "Waldo" Autry) |
May Boss | ... | stunts |
Ted R. Boyse | ... | stunts (as Ted Boyse) |
Jake Brake | ... | stunts |
Chad Camilleri | ... | stunts |
Jennifer Caputo | ... | stunt double |
Steve Chambers | ... | stunts |
Eddy Donno | ... | stunts |
Dana Dru Evenson | ... | stunts (as Dana Evanson) |
George Fisher | ... | stunts |
Perry Fisser | ... | stunts |
Lance Gilbert | ... | stunts |
Tim Gilbert | ... | stunts |
Troy Gilbert | ... | stunts |
Sandra Lee Gimpel | ... | stunts (as Sandy Gimpel) |
Joe Greblo | ... | stunts (as Joe Greblow) |
Jeff Habberstad | ... | aerial stunt coordinator |
Steve Holladay | ... | stunts |
Chuck Hosack | ... | stunts |
Scott Hubbell | ... | stunts |
Brad Jessey | ... | utility stunts |
Josh Kemble | ... | stunts (as Josh Kembell) |
Phil MacIntosh | ... | stunts |
Matt McBride | ... | stunts |
Dustin Meier | ... | stunts |
Larry Nicholas | ... | utility stunts |
Erik Rondell | ... | stunts |
Lori Lynn Ross | ... | stunts |
George A. Sack Jr. | ... | stunts (as George Sack) |
Biker Sherlock | ... | stunts |
Wyatt Simmons | ... | surfing double |
Pascal Stansfield | ... | surfing double |
Glen Yrigoyen | ... | stunts |
Scott Hubbell | ... | water safety (uncredited) |
Randy Johnson | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Dean Aoki | ... | second assistant camera: "b" camera |
Katie Boyum | ... | second assistant camera: "b" camera |
Walter Byrnes | ... | grip |
Andy Coe | ... | grip |
Stephen Collins | ... | camera operator |
Robert Conder | ... | best boy grip: second unit / grip |
Harve Cook | ... | video assist operator |
Thomas Cooney | ... | grip |
Mark Shane Davis | ... | key grip (as Mark Davis) |
Kevin Erb | ... | key rigging grip |
Michael Ferris | ... | director of photography: second unit (as Mike Ferris) |
Kevin 'Rambo' Fitzgerald | ... | best boy grip |
Jamie Franta | ... | grip |
Christopher Dunn George | ... | first assistant camera: second unit |
Ryan Kelley | ... | video assist operator |
Kelly Klindt | ... | grip |
Jerry Lane | ... | first assistant camera |
Robert Lowe | ... | electrician |
Jerry L. Madore | ... | key grip: second unit |
Paul H. Maritsas | ... | cableman (as Paul Maritsas) |
Halina McCoy | ... | grip |
Terry Mitchell | ... | best boy electrician: second unit |
Patrick Reddish | ... | chief lighting technician |
Chris Reiter | ... | best boy |
Timothy Reynolds | ... | electrician |
David 'D.R.' Rhineer | ... | second assistant camera |
Greg Rhineer | ... | first assistant camera: "b" camera |
Tahlee Scarpitti | ... | second assistant camera: second unit (as Tahlee Booher) |
Michael L. Schaertl | ... | camera operator: second unit |
Alvin Simmons | ... | key grip: second unit |
Adam Smith | ... | electrician |
Kurt E. Soderling | ... | aerial director of photography / camera operator: second unit / director of photography: aerial unit (as Kurt Soderling) |
Mike Thomas | ... | camera operator: second unit |
Tom Vollick | ... | still photographer |
Michael Joseph Walsh | ... | first assistant camera |
Travis Zariwny | ... | assistant camera |
Casting Department
Jennifer Blaylock | ... | extras casting assistant: Utah |
Tracy Lukas | ... | casting associate |
Cate Praggastis | ... | casting: Utah |
Carla Woodmansee | ... | extras coordinator |
Costume and Wardrobe Department
Marsha Barton | ... | head seamstress |
Denise Boineau | ... | wardrobe assistant |
Brigit Jones | ... | costumer |
Heather Pain | ... | costume supervisor |
Elizabeth 'Lanny' Sikes | ... | costumer (as Lanny Sikes) |
Hope Slepak | ... | costume supervisor |
Reese Spensley | ... | key costumer: second unit / set costumer |
Editorial Department
Jason Freeman | ... | assistant editor |
Suzy Gilbert | ... | assistant editor |
Bob Putynkowski | ... | color timer |
David Steiman | ... | post-production editorial assistant |
Location Management
S. Todd Christensen | ... | assistant location manager (as Todd Christensen) |
Ralph Coleman | ... | location manager |
Dennis Williams | ... | location manager |
Music Department
Heidi Arnold | ... | assistant music editor |
Steve Bartek | ... | orchestrator |
Robert Fernandez | ... | orchestra mixer / orchestra recordist |
Karen Glauber | ... | music supervisor |
Alex Gordon | ... | music recordist |
Marc Mann | ... | music programmer / orchestrator |
Kathy Nelson | ... | executive in charge of music: Walt Disney Motion Pictures Group |
Angie Rubin | ... | music editor |
Edgardo Simone | ... | orchestrator |
Richard Weingart | ... | additional music recordist (as Rich Weingart) |
Booker White | ... | music preparation |
Patti Zimmitti | ... | orchestra contractor |
Script and Continuity Department
Nita Boyum | ... | script supervisor (as Nita Gayle Boyum) |
Sally Jo Brown | ... | script supervisor: second unit |
Transportation Department
Jack Carpenter | ... | driver: camera car |
Scott Doleto | ... | driver: grip truck |
William 'Fleet' Eakland | ... | transportation coordinator |
J. Armin Garza II | ... | driver: camera car |
Myles Kawakami | ... | transportation captain: Hawaii |
Edward Lassak | ... | transportation captain: second unit (as Ed Lassak) / transportation co-captain |
Maryalyce Sager | ... | transportation |
Eric Solmonson | ... | transportation captain |
Joe Tavares | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Tim Ahrend | ... | animal supplier: bear |
Daniel J. Bagley | ... | production secretary |
J. Stan Bishop | ... | production assistant |
Michael Christensen | ... | production assistant |
Ryan Cooke | ... | assistant production coordinator |
John Criswell | ... | animatronic designer/puppeteer |
David Crockett | ... | production accountant: Utah, Hawaii |
Paula M. Endara | ... | post-production coordinator (as Paula Endara) |
Larry Finch | ... | animatronic designer |
Terry Gaertner | ... | production assistant |
Gary Gero | ... | animal coordinator (as Gary D. Gero) |
Cheryl Gibson | ... | assistant accountant |
Ada Gorn | ... | assistant: Dale Pollock |
Jill H. Greenlief | ... | production coordinator |
Traci Hainsworth | ... | production resources |
Robb Hastigan | ... | assistant production accountant |
Boysie Jereza | ... | assistant accountant |
Patrick Jack Lee | ... | financing |
Larry Madrid | ... | animal trainer |
Eric Mathis | ... | International Sales Agent: brazil |
Dorine Maze | ... | production assistant |
Owen Pollock | ... | production assistant |
Alan D. Purwin | ... | helicopter pilot |
Noah Rosen | ... | assistant: Aaron Meyerson |
George Y. Russell | ... | key set production assistant |
Michael B. Russell | ... | dispatcher |
Pamela Russell | ... | post-production accountant |
David D. Scott | ... | assistant: Steve Boyum |
Doug Seus | ... | principal bear trainer |
Lynne Seus | ... | assistant bear trainer |
Sausha Seus | ... | animal trainer: bear |
Biker Sherlock | ... | skateboarding technical advisor |
Scott J. Smith | ... | assistant bear trainer (as Scott Smith) |
Mike Staheli | ... | set medic |
Dawn Strate | ... | stand-in (as Dawn Kalana) |
Mike Sudrow | ... | weapons specialist |
Amy Tillman | ... | assistant: Steve Boyum |
Jeff Turner | ... | production assistant |
Braden Wright | ... | unit publicist (as Darryl Wright) |
Clint Youngreen | ... | assistant bear trainer |
Ru Berntsen | ... | production staff (uncredited) |
Joshua Chaiton | ... | assistant: Dale Pollock (uncredited) |
Manny Chavez | ... | production safety supervisor (uncredited) |
Donovan Girard | ... | craft service (uncredited) |
Christy Ingram | ... | animal trainer: lion (uncredited) |
Gary Johnson | ... | animal trainer: elephant (uncredited) |
Kari Johnson | ... | animal trainer: elephant (uncredited) |
Alan McFarland | ... | puppeteer (uncredited) |
Laraine S. Mills | ... | craft service (uncredited) |
Charlie Sammut | ... | animal trainer: lion (uncredited) |
Nick Sanders | ... | craft service coordinator (uncredited) |
Joanne Smith | ... | animal trainer: elephant (uncredited) |