Directed by
Bob Spiers |
Writing Credits
William Osborne | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Skeet Ulrich | ... | Kevin Manley | |
Natasha Henstridge | ... | Bonnie Livengood | |
Leslie Nielsen | ... | Clive Thorton / Cab Driver | |
Rik Mayall | ... | Carter | |
Lochlyn Munro | ... | Ned Parker | |
Jay Brazeau | ... | Mr. Riskind | |
Robin Nielsen | ... | Mailman | |
Gina Stockdale | ... | Customer | |
Benita Ha | ... | Airline Clerk | |
Ted Friend | ... | Anchorman | |
Rondel Reynoldson | ... | Waitress | |
Brendan Beiser | ... | Race Official #1 | |
Allan Morgan | ... | Race Official #2 | |
Laurence De Valera | ... | Junk Yard Man | |
Campbell Lane | ... | Starter | |
Chief Leonard George | ... | Old Indian | |
Pamela Diaz | ... | Fire | |
Dan Joffre | ... | Man (as David [Dan] Joffre) | |
Shawn Stewart | ... | Bartender | |
Mark Brandon | ... | TV Reporter | |
Rick Poltaruk | ... | Wino | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Brian Jensen | ... | Frank Livengood (uncredited) | |
Michele Perron | ... | Dancer (uncredited) |
Produced by
Jamie Brown | ... | producer |
Richard Eagan | ... | producer: second unit, Alaska |
Harel Goldstein | ... | executive producer |
Thomas Hedman | ... | producer |
Gary Howsam | ... | executive producer |
Mats Helge Olsson | ... | associate producer |
William Osborne | ... | executive producer |
Carl Petersen | ... | co-producer (uncredited) |
Curtis Petersen | ... | producer: second unit, Alaska |
Lisa Richardson | ... | co-producer |
Lisa Towers | ... | line producer |
Music by
Kenny Craddock | ||
Colin Gibson | ||
Harvey Summers |
Cinematography by
David Geddes |
Editing by
Lara Mazur |
Casting By
Dean E. Fronk | ||
Donald Paul Pemrick |
Production Design by
Chris August |
Art Direction by
Shannon Grover |
Set Decoration by
Tedd Kuchera | ... | (as Ted Kuchera) |
Costume Design by
Crystine Booth |
Makeup Department
Gitte Axen | ... | first assistant makeup artist |
Anji Bemben | ... | hair stylist |
Rosalina Da Silva | ... | key makeup artist (as Rosalina De Silva) |
Richard Kohlen | ... | assistant hair stylist |
Stacey Butterworth | ... | wig maker (uncredited) |
Production Management
S. Lily Hui | ... | production manager |
Gregor Hutchison | ... | post-production supervisor |
John Nabereznyj | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Dave Bene | ... | second assistant director: second unit |
Paul Etherington | ... | first assistant director |
Warren Hanna | ... | third assistant director |
Tonya Hartz | ... | third assistant director: Whistler |
Nik Hedman | ... | third assistant director (as Nick Hedman) |
Dan Mansfield | ... | trainee assistant director (as Daniel Mansfield) |
Curtis Petersen | ... | second unit director |
Sarah Rogers | ... | second assistant director |
Judy Slattery | ... | first assistant director: second unit |
Art Department
Vaughan V. Baker | ... | head painter |
Brent Bennett | ... | assistant set decorator |
Linda Marie Bishop | ... | sign fabricator (as Linda Bishop) |
Gordon Brunner | ... | on-set dresser (as Gordy Brenner) / set dresser |
Noel Burke-Gaffney | ... | paint foreman |
Graham Coutts | ... | property master |
Dave Dyer | ... | scenic carpenter |
James Epp | ... | greensman |
Jerry Frigault | ... | lead carpenter |
Gillian Goodman | ... | assistant property master |
Mark Haddad | ... | head greens |
Jim Hayes | ... | lead carpenter |
Dan Hermansen | ... | draftsperson |
Glen Hierlihy | ... | scenic carpenter (as Glen Hierliihy) |
Gail Irvine | ... | props buyer |
Kristen Johnson | ... | assistant art director |
Jamie Jonasson | ... | set buyer |
Dave Klassen | ... | on-set wireman |
Bill Lammers | ... | tool maintenance |
Franklin Leibel | ... | paint lead |
Jeremy Lew | ... | scenic carpenter |
Greg McDonald | ... | scenic carpenter |
Brendan O'Reilly | ... | greens best boy (as Brendan O' Riley) |
Tristan Oliver | ... | assistant set dresser |
Ryan Ostiguy | ... | scenic painter |
Reno Pellegrin | ... | lead dresser |
Doug Poetker | ... | construction first aid (as Doug Poetler) |
Robert Pratt | ... | storyboard artist (as Rob Pratt) |
Martin Quesnel | ... | scenic carpenter |
Steven Reintjes | ... | scenic painter (as Steve Reintjes) |
Angela Schneider | ... | art department assistant |
Martin Sigmund | ... | lead carpenter (as Marty Sigmund) |
Michelle Smith | ... | upholsterer |
Chris Sneddon | ... | lead carpenter |
Curtis Trépanier | ... | labourer (as Curtis Trepanier) |
Peter Wansart | ... | sign painter |
Mike Websdale | ... | assistant dresser |
Craig Wisker | ... | construction foreman |
Glenn Woodruff | ... | construction coordinator (as Glenn 'Woody' Woodruff) |
Sound Department
Howard Bargroff | ... | re-recording mixer (as Howard Barghoff) |
Donald D. Brown | ... | boom operator (as Don Brown) |
Steve Cook | ... | sound supervisor |
Colin Cooper | ... | studio assistant |
Twydor Davis | ... | dialogue editor (as Twudor Smith Davies) |
Richard Dunford | ... | sound effects editor (as Rick Dunford) |
Ian Ferguson | ... | cable puller |
Diane Greaves | ... | foley artist (as Dianne Greaves) |
Michelle Greaves | ... | foley artist |
Max Hoskins | ... | supervising sound editor |
Peter Maxwell | ... | re-recording mixer |
Michael McGee | ... | sound mixer |
James Seddon | ... | dolby consultant |
Ted Swanscott | ... | foley mixer |
Ellie Walker | ... | audio post-production coordinator |
Nick Watson | ... | stereo sound consultant: Dolby |
Special Effects by
Brett Collen | ... | snow technician |
Gord Davis | ... | special effects best boy (as Gordon Davis) |
André Dominguez | ... | lead snow technician (as Andre Dominguez) |
Mike Larivee | ... | snow technician |
Dean Lockwood | ... | special effects coordinator |
Nathan Lomax | ... | special effects assistant |
Clay Orr | ... | snow coordinator |
Clancy Scheirer | ... | snow technician |
Clay Scheirer | ... | snow coordinator |
Monte Thompson | ... | lead fabricator (as Monty Thompson) / shop foreman (as Monty Thompson) |
Michael S. Vincent | ... | special effects technician |
John Wilkinson | ... | snow technician |
Visual Effects by
Manuel Bamberger | ... | 3D animator |
Sven Bruhn | ... | digital artist |
Michael Endres | ... | visual effects coordinator |
Moritz Glaesle | ... | digital artist (as Moritz Glaese) |
Jamie Hallett | ... | digital artist |
Sebastian Hellge | ... | visual effects coordinator (as Sebastien Helge) |
Lene Hönigschmid | ... | digital artist (as Lene Hoenigschmid) |
Jan Kruse | ... | compositor / on set visual effects supervisor |
Marcel Lemme | ... | digital artist |
Jens Luetkens | ... | technical supervisor |
Barry Newton | ... | visual effects |
Carlos-Christian Nickel | ... | 3D animator (as Chris Nickel) |
Christian Reimann | ... | digital artist |
Sonja Spader | ... | Inferno artist: das werk |
Christopher Dusendschon | ... | digital imaging: THDX (uncredited) |
Stunts
Reed Boileau | ... | stunt performer |
Jade Boragno | ... | stunt performer (as Jade Borango) |
Crystal Dalman | ... | stunt double / stunt performer |
Ian Doig | ... | stunt performer |
Kyle Doig | ... | stunt performer |
Ryan Ennis | ... | stunt performer |
Corry Glass | ... | stunt double: Bonnie |
Dave Hospes | ... | stunt double: Parker (as David Hospes) |
David Jacox | ... | stunt double: Kevin |
Stephen Johnston | ... | stunt performer (as Stephen Johnson) |
Brad Loree | ... | stunt performer |
Kit Mallet | ... | stunt performer |
Mike Mitchell | ... | stunt performer |
Steven Cree Molison | ... | stunt performer (as Steven Molison) |
Scott Nicholson | ... | stunt performer |
Gerald Paetz | ... | stunt double: Thorton |
Scott Patullo | ... | stunt performer |
Fred Perron | ... | stunt double: Kevin |
Jamie Ross | ... | stunt performer |
Jacob Rupp | ... | stunt coordinator |
Bill Stewart | ... | stunt performer |
Doug Washer | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
Sandes Ashe | ... | camera assistant: Alaska (as Sande Ashe) |
Kevin Black | ... | key grip |
Fred Boyd | ... | gaffer |
Ariella Bradley | ... | camera assistant: Alaska |
Cliff Cenerini | ... | grip technician: Alaska (as Cliff Cenenini) |
John Clothier | ... | camera operator: "a" camera |
Michael Cox | ... | grip |
Paolo Di Persico | ... | camera trainee |
Richard Eagan | ... | camera operator: Alaska / first assistant camera: "b" camera, second unit |
Todd Fairbairn | ... | lamp operator (as Todd Fairburn) |
Bob Findlay | ... | first assistant camera: "b" camera |
David Frazee | ... | camera operator: Alaska |
Rick Guenther | ... | grip technician: Alaska (as Rich Guenther) |
Chalane Hayward | ... | grip |
Dean Heselden | ... | second assistant camera: "a" camera |
Steve Holland | ... | generator operator |
Tammy Jones | ... | second assistant camera: second unit (as Tamara Jones) |
Stewart Joseph | ... | camera assistant: Alaska |
Norbert Kaluza | ... | additional director of photography: Alaska / camera operator: Alaska / camera operator: second unit |
Gary Kennedy | ... | first assistant camera: "a" camera, second unit |
Jerry Lavine | ... | grip: Alaska |
Garth Longmore | ... | camera assistant: PPI, Alaska / second assistant camera: "b" camera, second unit |
Blair McDonald | ... | rigging gaffer |
David Mitchell | ... | camera operator: second unit |
Bill Molnar | ... | best boy grip |
Barry Newton | ... | camera assistant: PPI, Alaska / camera operator |
Robert L. O'Hara | ... | dolly grip (as Robert O'Hara) |
Curtis Petersen | ... | camera operator / director of photography: Alaska / director of photography: second unit (as Curtis Peterson) |
Zoran Radic | ... | camera technician: Alaska |
Chuck Reid | ... | best boy electric |
Jack Rowand | ... | still photographer |
Keith Saayman | ... | remote head technician |
Timothy Robin Spencer | ... | first assistant camera: "a" camera (as Timothy R. Spencer) |
Ken Staniforth | ... | still photographer |
Keith Thompson | ... | camera operator: "b" camera |
Grant Waller | ... | grip: Alaska |
Pat Waller | ... | grip |
Stewart Whelan | ... | second assistant camera: "b" camera |
Animation Department
Manuel Bamberger | ... | animator |
Carlos-Christian Nickel | ... | animator (as Chris Nickel) |
Casting Department
Stuart Aikins | ... | casting director: Canada |
Sean Cossey | ... | casting director: Canada |
Christine Derek | ... | extras casting assistant |
Greg Sacks | ... | casting assistant: US |
Natasha Tony | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Roki Bernstein | ... | consultant: fur |
Kelly Bruhm | ... | set costumer |
Lindsay Godfrey | ... | furrier |
Jayne Mabbott | ... | costume constructor |
Marie Jeanne Melanson | ... | set costumer |
Kurtis Reeves | ... | assistant costume designer / costume set supervisor |
Michelle Smith | ... | seamstress |
Melissa Woods | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Juliane Brown | ... | post-production coordinator |
Ryan Hogan | ... | final colorist |
Warren Mazutinec | ... | first assistant editor |
Dana Neville | ... | color timer |
Location Management
Kevin Collins | ... | assistant location manager |
Kirk Johns | ... | location manager |
Jina Johnson | ... | location production assistant |
Danny Mayer | ... | trainee assistant location manager |
Dixie Plaxton | ... | location production assistant |
Cliff Skelton | ... | location production assistant |
Niamh Small | ... | location production assistant |
Tania Tynan | ... | location production assistant |
Ron Wakaluk | ... | key location scout |
Music Department
Pei Pei Chung | ... | composer: title sequence music |
John Jay Hebert | ... | music coordinator |
Ron Proulx | ... | music supervisor |
Harvey Summers | ... | additional orchestrations / music mixer / music recordist |
Script and Continuity Department
Marjorie Fossum | ... | script supervisor: second unit |
Terry J. Murray | ... | script supervisor (as Terry Murray) |
Transportation Department
Ted Bradford | ... | driver |
John Coghlan | ... | driver |
Bob Crockett | ... | transportation coordinator: Alaska |
Kemy Loree Derlago | ... | driver |
Mel Geisbrecht | ... | driver (as Mel Giesbrecht) |
Paul Irvine | ... | driver |
Dawson Kaver | ... | snowmobile coordinator: Nome, Alaska |
Jade Kaver | ... | transport coordinator: Nome, Alaska |
Diana Kilmury | ... | driver |
Bob McArthur | ... | driver |
Doug McClurg | ... | picture car mechanic |
Ken Meier | ... | picture car wrangler |
James Michalchuk | ... | driver (as James Michaluk) |
Dave Moroz | ... | driver (as David Moroz) |
Scott Patullo | ... | driver |
Gordon Pearce | ... | driver (as Gord Pearce) |
Les Peters | ... | driver |
Ken Porter | ... | driver |
Don Roe | ... | driver |
Don Steele | ... | driver |
Fred Stephens | ... | driver |
Bob Thorner | ... | transport captain |
Chad Urquhart | ... | driver |
Ian 'Moss' Urquhart | ... | transportation coordinator |
Mike Vhe | ... | driver: Alaska |
Additional Crew
Bill Bader | ... | line dance choreographer |
Shelby Berger | ... | animal handler |
Graham Blacklock | ... | craft service / first aid |
Ariella Bradley | ... | production assistant: Alaska |
Katt Brady | ... | production coordinator: Alaska |
Don Britt | ... | security captain |
Alex Brown | ... | unit publicist |
Judith Cogan-Andrews | ... | business affairs: GFT |
Jason Collier | ... | production assistant |
Karen Cooper | ... | stand-in |
Laurie De Ste Croix | ... | animal handler |
Ian Doig | ... | head animal trainer |
Kathryn Drew | ... | production accountant |
Mark Dumas | ... | animal supplier: Creative Animal Talent Ltd. |
Adeline Elias | ... | post-production accountant (as Adeline Elias C.G.A.) |
Wayne Flann | ... | safety coordinator: Whistler |
Scott Frizzell | ... | additional safety: Whistler |
Kathy Grant | ... | animal handler |
Michele Hamilton | ... | assistant accountant |
Thomas Hedman | ... | presenter |
Trina Hickey | ... | assistant: Mr. Howsam |
Pauline Hooge | ... | assistant accountant |
Brenda Ilic | ... | assistant production coordinator |
Ron Jones | ... | animal handler |
Stewart Joseph Jr. | ... | production assistant: Alaska |
Walter Josten | ... | Bridge Lending |
Bejhan Kalantar | ... | assistant: Mr. Spiers |
Jacqueline Kelly | ... | production controller |
Dusan Knapik | ... | animal handler |
Karmyn La Saw | ... | representative: SPCA (as Karmyn Lasau) |
Katy Lew | ... | assistant: Ms. Richardson |
Nathan Lomax | ... | production assistant |
Grace MacLeod | ... | animal handler (as Grace Macleod) |
Le-An McDonald | ... | aerial coordinator: Alaska |
David McGee | ... | chef |
James Michelangelo | ... | airport coordinator: Alaska |
Anthea Morrison | ... | assistant chef |
Massie Newman | ... | production assistant: Alaska |
Patricia Newman | ... | production coordinator: Alaska |
Barry Newton | ... | supervisor assistant: second unit |
Tony Nikl | ... | animal handler |
Lei Leng Ong | ... | clearances / product placement |
Leverne Piper | ... | craft service: second unit (as Leverna Piper) / first aid: second unit (as Leverna Piper) |
Tobias Raineri | ... | production assistant |
Kyle Riefsnyder | ... | stand-in |
Jamie Ross | ... | animal handler |
Carol Schafer | ... | production coordinator |
Sally Scott | ... | head musher: Alaska |
Isabelle Sharron | ... | assistant chef |
Sherrill Sirrs | ... | production accountant: Alaska (as Sherill Sirrs) |
Scott Smith | ... | helicopter pilot: Alaska |
Courtney Tuckwood | ... | chef |
Mark Walker | ... | additional safety: Whistler |
Ron Wiebe | ... | security: Alaska |
Meita Winkler | ... | production office assistant |
Caleb Zouse | ... | production assistant: Alaska |
W. Scott Weston | ... | production assistant (uncredited) |
Thanks
Bob Crockett | ... | special thanks: Alaska Film Commission |
Lana Harris | ... | special thanks: Nome Visitors Center |
Bob Kaver | ... | special thanks: Chateau du Cope North |
Cussy Kaver | ... | special thanks: Chateau du Cope North (as Cussy) |
Shannon McArthy | ... | special thanks: Alaska Film Commission |
Patricia Newman | ... | special thanks: Alaska Film Commission |
Linda O'Neill | ... | special thanks: O'Neill Western Art |
Joanne Petti | ... | special thanks: Iditarod Race Committee |
Dirk Whitehead | ... | special thanks: West Coast International Inn (as Dirk Whitehead GM.) |