Directed by
Glenn Standring |
Writing Credits
Glenn Standring | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Produced by
Michael Cowan | ... | producer (as Michael Lionello Cowan) |
Russel Fischer | ... | producer |
Gary Hamilton | ... | executive producer |
Peter James | ... | executive producer |
Jason Piette | ... | producer |
Tim Sanders | ... | producer |
James Simpson | ... | executive producer |
Haneet Vaswani | ... | producer |
Music by
Anne Dudley |
Cinematography by
Leon Narbey |
Editing by
Chris Blunden |
Casting By
Daniel Hubbard | ||
Diana Rowan |
Production Design by
Philip Ivey |
Art Direction by
Nick Bassett | ||
Robert Bavin |
Set Decoration by
Milton Candish |
Costume Design by
Kirsty Cameron |
Makeup Department
Annamarie Connors | ... | hair effects assistant / makeup effects assistant |
Linda Hal Couper | ... | hair effects / makeup effects |
Susie Glass | ... | key hair stylist (as Susan Glass) / key makeup artist (as Susan Glass) |
Kelly Mitchell | ... | additional hair and makeup artist |
Claire Rutledge | ... | makeup hair assistant |
Lisa Shearer | ... | assistant makeup artist / makeup hair assistant |
Lauren Steward | ... | makeup hair assistant |
Deb Watson | ... | hair stylist supervisor / make up hair and prosthetics designer / makeup supervisor |
Production Management
Paul Fleming | ... | unit manager |
Moira Grant | ... | production manager |
Peter Moerenhout | ... | unit manager |
Karl Stieglbauer | ... | unit manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Emma Cross | ... | second second assistant director |
Katie Flannigan | ... | third assistant director |
Anna Gundesen | ... | first assistant director: second unit |
Rachel House | ... | additional assistant director |
Charlie McClellan | ... | second unit director |
Toni Raynes | ... | second assistant director |
Liz Tan | ... | first assistant director |
Skot Thomas | ... | additional assistant director |
Art Department
Jeremy Archibald | ... | art department runner |
Tony Barnett | ... | signwriter |
Justin Buckingham | ... | model maker |
Graham Collins | ... | leading hands |
Rachael Cooper | ... | art department coordinator (as Rachael Cooper-White) |
Zalman Cross | ... | paint hand |
Michael S. Day | ... | propmaker |
Ron Denny | ... | leading hands |
Silus Dent | ... | carpenter |
Barry Down | ... | model maker |
Marcus Dye | ... | carpenter |
Jeff Edgecombe | ... | propmaker (as Jeff Edgecomb) |
Simon Elson | ... | graphics |
Dave Farquarson | ... | assistant set dresser |
Reg Ferguson | ... | carpenter |
Jackie Gilmore | ... | set dresser |
Phil Gregory | ... | lead propmaker |
Tane Griffin | ... | set finisher |
George Hamilton | ... | set finisher |
Wade Hannett | ... | scenic artist |
Fraser Harvey | ... | construction manager |
Martin Henderson | ... | plasterer |
Kirsty Henson | ... | set dresser |
Simon Hutchings | ... | scenic artist |
Karl Lambarth | ... | assistant set dresser |
Jared Lane | ... | storyboard artist |
Sarah Larcombe | ... | assistant stand-by props (as Sarah Weinberg) |
Brett Larson | ... | set finisher |
Pete Lennox | ... | carpenter |
Peter Lennox | ... | carpenter |
Angeline Loo | ... | props assistant |
Donna Marinkovich | ... | set dresser |
Matthew McGill | ... | hammer hand |
Andy McLaren | ... | art director: second unit |
Elly Meyrick | ... | props master |
Gareth Mills | ... | assistant set dresser |
Ben Milsom | ... | stand-by props |
Terry Morris | ... | scenic co-charge |
Emma Muir | ... | set finisher |
Paul Murray | ... | carpenter |
Amy Newbury | ... | props buyer / set dresser |
Josh Newbury | ... | carpenter |
Anthony Parsons | ... | set dresser |
Paul Radford | ... | scenic artist |
Brendon Relf | ... | carpenter |
Brian Robertson | ... | scenic co-charge |
Glenn Russell | ... | carpenter |
Ramon Saxon | ... | art department electrician |
Mary Pat Sheahan | ... | scenic artist |
Sam Storey | ... | assistant art director |
Jeff Thomas | ... | model maker |
Brendan Treacy | ... | carpenter |
Marc Trunk | ... | model maker |
Ken Turner | ... | set dresser |
Rex Turner | ... | carpenter assistant |
Patrick Walker | ... | set dresser |
Sound Department
Howard Bargroff | ... | dubbing mixer |
Corrin Ellingford | ... | boom operator |
Simon Gershon | ... | supervising sound editor |
Dan Green | ... | adr recordist |
Tirso Guinon | ... | theatre assistant mixer |
Detlef Halaski | ... | re-recording mixer |
Miha Jaramaz | ... | additional sound effects editor |
Dan Johnson | ... | re-recording mixer |
Melissa Lake | ... | foley artist |
David Madigan | ... | production sound mixer |
Ben Meechan | ... | sound effects editor |
Zak Melemendjian | ... | dialogue editor (as Peter Melemendjian) |
Jo Miller | ... | assistant sound effects editor |
Barnaby Smyth | ... | foley recordist |
Jason Swanscott | ... | foley artist |
Hilary Wyatt | ... | supervising dialogue editor |
John Soukup | ... | sound transfer (uncredited) |
Special Effects by
Gunner Ashford | ... | armourer / special effects supervisor |
Vic Beksinski | ... | special effects: second unit |
Joe Cornwell | ... | special effects technician |
Damian Lund | ... | special effects technician |
Richard Schuler | ... | special effects coordinator / special effects senior technician |
Robin Vickers | ... | special effects assistant (as Rob Vickers) |
Steve Yardley | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Georgina Allison Conder | ... | visual effects coordinator: second unit (as Georgina Allison) / visual effects production manager (as Georgina Allison) |
Lee Allison | ... | visual effects assistant camera: second unit |
Stuart Bedford | ... | compositor: second unit |
Nick Booth | ... | scanning and recording supervisor: Weta Digital |
Matthew Bristowe | ... | digital lab producer: MPC |
Scott Carey | ... | 3D technician: second unit |
Nick Cattell | ... | digital art director / matte paintings |
Ben Colenso | ... | visual effects artist |
Mark Cuthbert | ... | animator: second unit |
Paul Dickson | ... | compositor: second unit |
Michael Elson | ... | head of production |
Richard Etchells | ... | digital intermediate editor |
Nicky Farnsworth | ... | 2D artist: second unit |
Kim Fogelberg | ... | compositor: second unit |
Heidi Freeman | ... | visual effects editor |
Paul Freeman | ... | compositor: second unit |
Aaron Goodwin | ... | 3D technician: second unit |
David Hampton | ... | scanning and recording technician: Weta Digital |
Max Horton | ... | digital colourist |
Paul Jury | ... | 2D artist: second unit |
Ryan Knowles | ... | digital film recordist |
Begoña Lopez | ... | digital lab producer: MPC |
Charlie McClellan | ... | visual effects producer |
Peter McCully | ... | 2D artist: second unit |
Dan Packer | ... | 2D artist: second unit |
Jesse Parkhill | ... | compositor: second unit |
Emrys Plaisted | ... | visual effects |
Craig Powell | ... | 2D artist: second unit |
Ben Ra | ... | 3D supervisor: second unit |
John Sheils | ... | visual effects supervisor |
Matt Sotherland | ... | 2D artist: second unit |
Toni Spencer | ... | facility assistant: second unit |
Matt Tate | ... | visual effects assistant editor: second unit |
Fiona Webb | ... | digital visual effects producer: second unit |
Pete Williams | ... | scanning and recording manager: Weta Digital |
Pat Wintersgill | ... | online editor |
Andy Brown | ... | titles (uncredited) |
Lee Clappison | ... | online film editor (uncredited) |
Kevin Phelan | ... | visual effects producer: Lip Sync Post (uncredited) |
Stunts
Daniel Andrews | ... | stunt performer |
Matt Bennett | ... | stunt performer |
Samantha Boston | ... | stunt stand-in |
Gareth Courtney | ... | stunt double |
Richard Doran | ... | stunt stand-in |
Craig Dunn | ... | stunt performer |
Dayna Grant | ... | stunt double (as Dayna Porter) |
Isaac Hamon | ... | stunts |
Mark Harris | ... | stunt coordinator |
Annette Howell | ... | stunt performer |
Taran Howell | ... | stunt double |
Anton Lobb | ... | stunt rigger |
Aaron Lupton | ... | stunt rigger |
Kara McCone | ... | stunt stand-in |
Steve McQuillan | ... | assistant stunt coordinator |
Eamon O'Sullivan | ... | stunt stand-in |
Nooroa Poa | ... | stunt performer |
Bronson Steel | ... | stunt rigger |
Hayley Stent | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
Lucy Bowey | ... | video assistant |
Joshua Creeks | ... | grip assistant (as Joshua Creek) |
Peter Cunningham | ... | focus puller |
Whare Davis | ... | lighting assistant |
Kevin Donovan | ... | key grip |
Kirsty Griffin | ... | still photographer |
George Husband | ... | lighting assistant |
Stephen Joyce | ... | generator operator |
Tane Kingan | ... | lighting assistant |
Brian Laird | ... | best boy |
Henare Mato | ... | lighting assistant |
Dale Elena McCready | ... | camera operator (as Dale McCready) |
Grant McKinnon | ... | gaffer |
Todd Nevill | ... | grip assistant |
Andy Rennie | ... | lighting assistant |
Alys Rowe | ... | second assistant camera |
Jim Rowe | ... | grip |
Ben Rowsell | ... | clapper loader |
Chris Ruane | ... | pre-rig gaffer |
Paul Samuels | ... | director of photography: second unit / second cinematographer |
David Sargison | ... | electrician |
Tim Shafe | ... | crane operator: Technocrane |
Eruera Sutherland | ... | lighting assistant |
Jody Sutherland | ... | lighting technician |
James Young | ... | lighting assistant |
Casting Department
Vanessa Baker | ... | adr voice casting |
Anita Corcoran | ... | extras casting coordinator |
Brendan Donnison | ... | adr voice casting |
Riwia Fox | ... | casting assistant |
April Lougheed | ... | assistant cast coordinator |
Costume and Wardrobe Department
Emily Barr | ... | costume cutter |
Tymone Winter Betts | ... | costume maker |
Cecilie Bridgford | ... | stand-by costume: extras (as Cecile Bridgford) |
Sarah Kee | ... | costume runner |
Ylona McGinty | ... | set costumer |
Sarah Miller | ... | second stand-by costume |
Anna Munro | ... | textile artist: costume department |
Fiona Nichols | ... | costumer (as Fiona Nicolls) |
Erin O'Neill | ... | costume supervisor |
Layla Rudneva-MacKay | ... | costume design assistant |
Kristin Seth | ... | stand-by costume assistant |
Joan Wilson | ... | head stand-by costume |
Editorial Department
Mel Agate | ... | film scanner |
James Bailey | ... | film scanner |
George Chavez | ... | color timer |
John Coulter | ... | film scanner |
Kennedy Dawson | ... | film scanner |
Rod Dean | ... | additional editor |
Heidi Freeman | ... | first assistant editor |
Ricky Gausis | ... | film scanner |
Alice Howell | ... | animatic editor: assistant |
Zoe Izzard | ... | film scanner |
Katie Jackson | ... | film scanner |
Ryan Knowles | ... | film scanner |
Mark Neale | ... | assistant editor: avid |
Abbie Nobbs | ... | trainee: editing |
Michaela Sanders | ... | animatic editor |
Paul Stocker | ... | film scanner |
Thomas Urbye | ... | on-line film editor |
Dan Warder | ... | film scanner |
Rob Willis | ... | film scanner |
Gemma Wood | ... | film scanner (as Gemma James) |
Lee Clappison | ... | on-line film editor (uncredited) |
Sue Gates | ... | digital intermediate colorist (uncredited) |
Location Management
Darren Caulton | ... | location manager |
Charlotte Gardner | ... | location manager |
Brett Higginson | ... | location scout |
Steve Loughlin | ... | location assistant |
Jacob McIntyre | ... | assistant location manager |
Clayton Tikao | ... | location scout |
Harry Whitehurst | ... | location manager |
Music Department
Mark Berrow | ... | musician: violin |
Caroline Dale | ... | musician: electric cello |
Jim Doyle | ... | music consultant |
Anne Dudley | ... | musician: piano and keyboards |
Roger Dudley | ... | music recording engineers |
Karen Elliott | ... | music coordinator |
Christina Godbold | ... | assistant to composer |
Everton Nelson | ... | musician: violin |
Steve Price | ... | music recording engineers |
Steven Price | ... | music editor |
Rolf Wilson | ... | orchestra leader |
Paul Kegg | ... | musician: cello (uncredited) |
Steve Mair | ... | musician: double bass (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Script and Continuity Department
Fiona Barlett | ... | post-production script |
Gabrielle Lynch | ... | script supervisor: second unit |
Kathleen Thomas | ... | script supervisor |
Transportation Department
Sam Crooks | ... | driver: vehicle relocation and shuttle |
Spencer Faulkner | ... | transportation |
Gavin Stokes | ... | driver: vehicle relocation and shuttle |
Jon Tauri | ... | vehicle relocation coordinator |
Additional Crew
Kate Anderson | ... | unit assistant |
Manuel Anderson | ... | security officer |
Gunner Ashford | ... | armorer |
Simon Barker | ... | web site designer |
Shirine Best | ... | development assistant |
Malgorzata Bogacka | ... | production coordinator |
Pauline Burt | ... | risk manager (as Pauline Larkkom) |
Sian Clement | ... | unit publicist |
J.V. Dodha | ... | post-production accounts |
Debs Duncan | ... | unit assistant |
Jacqui Dunn | ... | dialect coach |
Matt Emery | ... | legal advisor |
Petra Fischer | ... | legal advisor |
Nick Fryer | ... | on-set safety officer |
Nathan Hardaker | ... | security officer |
Nicola Henderson | ... | production runner |
Mel Hider | ... | assistant: Mr. Cowan and Mr. Piette |
Darren Howman | ... | production runner |
Rebecca Hutton | ... | production accountant |
Lyssa Judd | ... | production runner |
Emily Kyriakides | ... | assistant to producer: UK |
Emery Legal | ... | legal advisor |
Nikki Low | ... | production runner |
Lisa Marinkovich | ... | accounting assistant |
Shona McCullagh | ... | choreographer |
Angee McWatt | ... | production assistant |
Elena Miles | ... | personal assistant to producer: Spice Factory |
Richard Morrison | ... | title designer |
Roy Murdoch | ... | horse wrangler |
Olswang | ... | legal advisor |
James Rainey | ... | assistant accountant |
Paul Rhodes | ... | production runner |
Paul Ropata | ... | security officer |
Ava Sanders | ... | production assistant |
Michaela Sanders | ... | video diarist |
Lisbeth Savill | ... | legal advisor |
Richard Scadden | ... | security officer |
Lucy Shuttleworth | ... | development executive |
April Smith | ... | cast coordination assistant |
Jo Tagg | ... | production coordinator |
Peter Taggert | ... | security officer |
Danny Tenheuvel | ... | on-set safety officer |
Mike Turner | ... | unit assistant |
Kiran Vaswani | ... | production assistant |
Danielle White | ... | cast coordinator / production coordinator |
Andy Wickens | ... | laboratory technician |
Monique Williams | ... | production assistant |
Simon Barker | ... | web designer (uncredited) |