Directed by
Jeremy Brock |
Writing Credits (in alphabetical order)
Jeremy Brock | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Rupert Grint | ... | Ben | |
Fay Cohen | ... | Old Lady 1 | |
Ruby Mortlock | ... | Old Lady 2 | |
Don Wetherhead | ... | Old Man | |
Laura Linney | ... | Laura | |
Oliver Milburn | ... | Peter | |
Tamsin Egerton | ... | Sarah | |
Nicholas Farrell | ... | Robert | |
Jim Norton | ... | Mr. Fincham | |
Julie Walters | ... | Evie | |
Chandra Ruegg | ... | Chandra | |
Ricky Champ | ... | Tough Looking Man | |
Rupert Holliday-Evans | ... | Store Manager (as Rupert Holiday Evans) | |
Harriet Brock | ... | Child at Campsite | |
James Brock | ... | Child at Campsite | |
Stanley Brock | ... | Child at Campsite | |
Michelle Duncan | ... | Bryony | |
Jordan Young | ... | Receptionist | |
John Yule | ... | Hotel Manager | |
Jacques Kerr | ... | Waiter | |
Rose Keegan | ... | Emma Pagent | |
Iain McColl | ... | Policeman | |
Annabelle Apsion | ... | Trendy Mum | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Rita Davies | ... | Mrs. Robottom (uncredited) | |
Surinder Duhra | ... | Driving Inspector (uncredited) | |
Samuel Gaukroger | ... | Child at Church (uncredited) | |
Wendy H. Meier | ... | Trendy Mum (uncredited) |
Produced by
Alessandro Camon | ... | executive producer |
Julia Chasman | ... | producer |
Alexandra Derbyshire | ... | co-producer (as Alexandra Ferguson) |
Robert Jones | ... | executive producer |
Edward R. Pressman | ... | executive producer |
Music by
Clive Carroll | ||
John Renbourn |
Cinematography by
David Katznelson | ... | director of photography |
Editing by
Trevor Waite |
Casting By
Priscilla John |
Production Design by
Amanda McArthur |
Art Direction by
John Reid |
Costume Design by
Robin Fraser-Paye |
Makeup Department
Christina Baker | ... | hair designer / makeup designer |
Mouse Christien | ... | makeup trainee |
Philippa Hall | ... | additional makeup artist |
Ashley Johnson | ... | hair stylist / makeup artist |
Janice Kavanagh | ... | additional makeup |
Carla Sennett | ... | makeup trainee |
Karen Sherriff-Brown | ... | additional makeup artist (as Karen Sheriff-Brown) |
Rebecca Walker | ... | additional makeup artist |
Production Management
Tim Wellspring | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Matt Carver | ... | second assistant director |
Heidi Gower | ... | additional third assistant director |
Konrad Jay | ... | first assistant director |
Bryn Lawrence | ... | additional third assistant director |
Andrew Mannion | ... | third assistant director |
Art Department
Mark Billingham | ... | prop hand |
Pete Blackall | ... | assistant dressing props (as Peter Blackhall) |
Alan Briant | ... | assistant dressing props |
Michael D. Cassidy Jr. | ... | additional dressing props (as Michael Cassidy) |
Celia De La Hey | ... | props buyer (as Celia O'Sullivan) |
Nick Dent | ... | prop hand |
Owen Harrison | ... | additional dressing props |
Robert Haynes | ... | stand-by art director |
David Horrill | ... | property master (as David 'Springer' Horrill) |
Shay Leonard | ... | stand-by props |
Bridget Menzies | ... | set dresser |
Celia O'Sullivan | ... | prop buyer |
Pete Steward | ... | stand-by carpenter (as Peter Steward) |
Phil Wheeler | ... | additional painter |
Penny White | ... | dressing props |
Sound Department
Tom Davis | ... | foley editor |
Larry Hopkins | ... | layback sound mixer |
Alex Hudd | ... | sound consultant: dolby |
Dean Humphreys | ... | sound supervisor |
Craig Irving | ... | re-recording mixer |
David Keene | ... | additional sound recordist (as Dave Keene) |
Mark Lafbery | ... | adr mixer |
Darko Mocilnikar | ... | additional sound maintenance |
Paul Munro | ... | sound maintenance engineer |
Colin Nicolson | ... | location sound mixer (as Colin Nicholson) |
Grahame Peters | ... | dialogue editor |
Andy Walker | ... | sound effects editor |
Nigel Walker | ... | additional special sound effects |
Special Effects by
Perry Costello | ... | rigging supplier |
Barry Derbyshire | ... | special effects director |
Visual Effects by
Simon Allmark | ... | visual effects editor |
Tamsin Blanchard | ... | visual effects producer |
Tom Collier | ... | visual effects compositor |
Simon Frame | ... | visual effects producer |
Isaac Layish | ... | visual effects compositor |
Stunts
Marc Cass | ... | stunt coordinator / stunt performer |
David Decio | ... | driving double: Rupert Grint |
Greg Dela Riva | ... | utility stunts |
Camera and Electrical Department
Chas Bain | ... | additional camera operator: second unit |
Chris Bain | ... | additional focus puller: second unit |
Jeff Baynes | ... | additional camera operator: special effects |
Paddy Blake | ... | focus puller |
Luke Chisholm | ... | grip |
Nic Cupac | ... | key grip |
Per Danbo | ... | gaffer / lighting equipment |
Eddie Dias | ... | lighting provider Panalux |
Aaron Douglas | ... | crane operator |
Camilla Drennan | ... | camera trainee (as Camilla 'Millie' Drennan) |
Laurence Edwards | ... | crane operator |
Mick Gianotti | ... | generator operator (as Mick Giannotti) |
Paul Hatchman | ... | grip: second unit |
Gerry Higgins | ... | rigger |
Alex Howe | ... | focus puller: second unit |
Eifion Hughes | ... | additional generator operator (as Eifor 'Ave' Hughes) |
Andreas Kragh-Jacobsen | ... | best boy rigging grip |
Jay Maidment | ... | still photographer |
Dennis O'Connell | ... | rigging electrician |
Chris Plevin | ... | camera operator: second unit |
John Rake | ... | additional grip |
Mike Rees | ... | clapper loader |
Carolina Schmidtholstein | ... | best boy lighting |
Paul Skipper | ... | rigger |
Ricky Stelling | ... | rigger (as Ricky Stenning) |
Richard Stoddard | ... | steadicam operator |
Robin Stone | ... | additional grip |
Roger Tooley | ... | steadicam operator |
Lawrence Winter | ... | crane operator (as Laurence Winter) |
Casting Department
Faith Allbeson | ... | casting associate |
Orla Maxwell | ... | casting associate |
Laura Sheppard | ... | extras casting: The Casting Collective |
Costume and Wardrobe Department
Katherine Burchill | ... | additional wardrobe assistant |
Victoria Finn | ... | stand-by wardrobe assistant (as Victoria Taylor) |
Alison Guy | ... | additional wardrobe assistant |
Heidi Miller | ... | wardrobe supervisor |
Editorial Department
Nina Bradley | ... | assistant editor |
Trevor Brown | ... | colorist |
Dan Crussell | ... | telecine operator |
Richard Lloyd | ... | post-production consultant |
Patty Papageorgiou | ... | post-production assistant |
Dave Rees | ... | grader |
Mark Wright | ... | negative cutter |
Location Management
Kim Fenton | ... | location assistant |
Ben MacGregor | ... | location assistant |
Algy Sloane | ... | location manager |
Ed Smith | ... | location assistant: Scotland |
Hugo Smith-Bingham | ... | location manager: second unit |
Cindy Thomson | ... | location manager: Scotland |
Music Department
Matt Biffa | ... | music supervisor: Air-Edel |
Clive Carroll | ... | music preparation |
Paul Clarvis | ... | musician: percussion |
Daniel Gareh | ... | music programmer (as Dan Gareh) |
Nick Geelen | ... | assistant to score recording engineer |
Niall Keegan | ... | musician: flutes and pipes |
Tony Lewis | ... | music consultant / music editor |
Nick Moss | ... | musician: clarinet |
Alistair Norbury | ... | music legal |
Tony Orchudesch | ... | additional music clearance |
Andy Pask | ... | musician: bass |
Anthony Pleeth | ... | musician: cello |
Philip Pope | ... | composer: additional music |
Graham Preskett | ... | additional music arranger |
Steven Price | ... | additional music consultant (as Steve Price) |
Nick Taylor | ... | score recording engineer |
Alison Wright | ... | music supervisor: Air-Edel |
Script and Continuity Department
Karen Jones | ... | additional script supervisor |
Lisa Vick | ... | script supervisor |
Transportation Department
Bob Beaton | ... | unit driver: Julie Walters (as Bob Beton) |
Mike Beaven | ... | unit driver: Laura Linney |
Dean Birch | ... | facilities driver |
Luke Chisholm | ... | driver: camera car |
Craig Gilbert | ... | facilities driver |
Tim Harrison | ... | facilities driver |
Paul Padfield | ... | technician: action vehicle (as Paul 'Taff' Padfield) |
Brian Tame | ... | driver: props |
Kitchener Young | ... | unit driver: Rupert Grint |
Additional Crew
Reno Antoniades | ... | legal services: Lee and Thompson |
Caspar Aron | ... | additional runner |
Hannah Brown | ... | runner |
Dan Burnham | ... | utility stand-in |
Paul Cable | ... | insurance broker: Media and Entertainment Insurance Services |
Neil Calder | ... | completion guarantor: Film Finances |
Maria Calvin | ... | legal services: Lee and Thompson |
Sally Caplan | ... | head of premiere fund: UK Film Council |
Martin Childs | ... | title designer: main titles |
Susan d'Arcy | ... | unit publicist |
Paul Dray | ... | laboratory contact |
Will Evans | ... | head of business affairs: UK Film Council Premiere Fund |
Sandra Frieze | ... | dialogue coach |
Tom Greaves | ... | production assistant |
Ruth Halliday | ... | negative checks and script clearances: The Clearing House |
Ruth Hodgson | ... | completion guarantor: Film Finances |
Vince Holden | ... | head of production finance: UK Film Council Premiere Fund |
Mark Hopkins | ... | additional runner |
Steven Hora | ... | assistant: Ed Pressman and Alessandro Camon |
Elizabeth Hurley | ... | production accountant |
Nick Jay | ... | additional runner (as Nicholas Jay) |
Steve Joberns | ... | auditor: AGN Shipleys |
Sally King | ... | child supporting artist |
Karen Knox | ... | unit medic: Scotland |
Ann Koska | ... | child supporting artist |
Pete Leech | ... | additional medic |
Zoe Margolis | ... | additional runner |
Miranda Marks | ... | production coordinator |
Gillian McArthur | ... | additional medic |
Sarah McKenna | ... | chaperone: Rupert Gint |
Fiona Morham | ... | head of production: UK Film Council Premiere Fund |
Boo Motjuoadi | ... | assistant production coordinator (as Lebo 'Boo' Motjuoadi) |
Stephen Murphy | ... | legal services: Lee and Thompson |
Brock Norman Brock | ... | production executive: UK Film Council Premiere Fund |
Nicki Parfitt | ... | legal services: Lee and Thompson |
Linda Pather | ... | completion guarantor: Film Finances |
Natasha Pilbrow | ... | legal services: Lee and Thompson |
Sarah Ramey | ... | assistant: Edward R. Pressman |
Emma Robinson | ... | production assistant |
Oli Saunders | ... | it support |
Gerry Savage | ... | unit medic |
James Shirras | ... | completion guarantor: Film Finances |
Maxine Stanley | ... | accountant: post-production |
Helen Walker | ... | accounts assistant |
Thanks
Rod Hall | ... | dedicatee |