Directed by
Gerald McMorrow |
Writing Credits
Gerald McMorrow | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Produced by
Mark Brooke | ... | executive producer (uncredited) |
Peter Carlton | ... | executive producer |
Simon Fawcett | ... | executive producer |
Nick O'Hagan | ... | co-producer |
Alexandra Stone | ... | co-producer |
Jeremy Thomas | ... | producer |
Peter Watson | ... | executive producer |
Music by
Joby Talbot |
Cinematography by
Ben Davis | ... | director of photography |
Editing by
Peter Christelis |
Casting By
Nina Gold |
Production Design by
Laurence Dorman |
Art Direction by
David Doran | ||
James Wakefield | ||
Jan Walker |
Set Decoration by
Dominic Capon |
Costume Design by
Leonie Hartard | ... | (as Léonie Hartard) |
Makeup Department
Saynab Awaleh | ... | additional assistant hair stylist |
Elena Diaz | ... | additional makeup artist: reshoots |
Sarah Downes | ... | additional makeup artist: crowd |
Andrea Finch | ... | makeup supervisor: crowd |
Etuko Fujiwara | ... | additional makeup artist: crowd |
Gigi Hammond | ... | hair trainee / makeup trainee |
Marie Le Bihan | ... | hair stylist / makeup artist |
Elizabeth Lewis | ... | crowd makeup coordinator |
Bea Millas | ... | hair supervisor / makeup supervisor |
Susana Mota | ... | additional makeup artist: crowd |
Yonny Ospia | ... | additional hair stylist: crowd |
Yonny Montaña Ospina | ... | additional hair stylist crowd |
Ayumi Otani | ... | additional makeup artist: crowd |
Emma Sheldrick | ... | makeup artist |
Giada Venturini | ... | additional hair: crowd / additional makep artist: crowd |
Wakana Yoshihara | ... | hair designer / makeup designer |
Production Management
Layla Blackman | ... | post-production supervisor (as Layla Evans) |
Benjamin Greenacre | ... | production manager (as Ben Greenacre) |
Second Unit Director or Assistant Director
Glen Carroll | ... | additional crowd third assistant director |
Simon Downes | ... | second assistant director |
Henry Forsyth | ... | third assistant director: crowd |
Michelle Hooper | ... | third assistant director: additional photography |
Stuart Jones | ... | floor assistant director |
Alex Kaye-Besley | ... | third assistant director |
Mick Ward | ... | first assistant director |
Art Department
Giles Asbury | ... | storyboard artist |
Dan Bryant | ... | dressing props |
Chris Cull | ... | property master |
James Enright | ... | prop making supervisor: c/o propshop |
Alice Felton | ... | production buyer |
Scot Gill | ... | construction rigger |
Toby Harvard | ... | storyboard artist |
Stuart Headley-Read | ... | props: dailies |
Felicity Hickson | ... | graphic artist |
Bethan Jones | ... | art department assistant |
Paul Kirby | ... | set designer |
Dominic Lavery | ... | concept illustrator |
Melissa Magna | ... | production buyer |
Lisa McDiarmid | ... | stand-by art director |
Simon Riley | ... | property storeman |
Tom Roberts | ... | stand-by props |
Dominic Sikking | ... | graphic artist |
Lloyd Vincent | ... | chargehand stand-by props |
James Wakefield | ... | assistant art director |
Carl Wilson | ... | senior propmaker |
Lee Wiseman | ... | props |
Roger Dengate | ... | CAD & steel fabrication (uncredited) |
Adriaan Engelbrecht | ... | foam technician (uncredited) |
Melissa Eybers | ... | propmaker (uncredited) |
Thomas Jones | ... | weapons mould maker (uncredited) |
Tanya Peacock | ... | prop maker (uncredited) |
Sound Department
Stuart Bagshaw | ... | foley editor / foley recordist |
Howard Bargroff | ... | re-recording mixer |
Thom Berryman | ... | sound transfer engineer |
Arthur Fenn | ... | boom operator |
Simon Gershon | ... | sound effects editor |
Dan Green | ... | supervising dialogue editor |
Simon Hayes | ... | production sound mixer |
Alex Hudd | ... | sound consultant: dolby |
Robin Johnson | ... | boom operator |
Iván Mayoral | ... | sound mixer: Spanish dialogue |
Bernard O'Reilly | ... | supervising sound editor |
Andrew Rowe | ... | sound assistant |
Matthew Skelding | ... | dialogue editor / re-recording mixer |
David Turner | ... | Sound Facility Head of Post |
Mark Wyllie | ... | recording & mixing engineer |
Jörg Klaussner | ... | dubbing mixer (uncredited) |
Special Effects by
David Harris | ... | special effects supervisor |
Danny Hills | ... | special effects trainee |
Graham Hills | ... | senior special effects technician |
Craig Leong | ... | special effects technician |
Matt Lewis | ... | special effects technician |
Kyle May | ... | special effects assistant |
Jonathan Wilson | ... | special effects trainee |
Stuart Wishart | ... | senior special effects technician |
Visual Effects by
Louie Alexander | ... | retouch and restoration supervisor: Framestore-CFC |
Simon Allmark | ... | visual effects editor: Double Negative |
Szvák Antal | ... | visual effects coordinator: Cube Effects |
Gergely Barta | ... | digital compositor: Cube Effects |
Zoltán Benyó | ... | visual effects producer: Cube Effects |
Zachary Bloom | ... | scanning and recording: Framestore CFC |
Richard Briscoe | ... | visual effects supervisor |
Clare Brody | ... | data operator: Framestore |
Mikael Brosset | ... | visual effects: double negative |
Péter Bujdosó | ... | matte painting supervisor: Cube Effects |
Paul Burke | ... | scanning and recording: Framestore |
Andy Burrow | ... | scanning & recording manager |
Vajda Bálint | ... | rotoscope artist: Cube Effects |
Dave Calub | ... | retouch and restoration: Framestore |
Ronan Carr | ... | restoration artist: digital restoration |
Charlotte Collings | ... | visual effects line producer: Machine FX |
Ryan Cook | ... | visual effects supervisor |
Mark J. Flores Corpuz | ... | digital compositor |
Zoe Cousins | ... | scanning and recording |
Mária Czeglédi | ... | rotoscope artist: Cube Effects |
Richard Edwards | ... | data operator: Framestore CFC |
Rob Ellis | ... | flame artist |
Péter Farkas | ... | lead roto artist: Cube Effects |
Bruno Fernandes | ... | digital compositor: Machine FX |
Dániel Forgács | ... | lead matchmove artist: Cube Effects |
Papp Gabriella | ... | rotoscope artist: Cube Effects |
Safiya Gili | ... | digital compositor (as Safiya Ravat) |
Al Gotsis | ... | title designer |
Theodor Groeneboom | ... | digital compositor |
Pete Hanson | ... | studio manager: double negative |
Adam Hawkes | ... | retouch and restoration supervisor: Framestore-CFC |
Karsten Hecker | ... | film mastering engineer: Framestore CFC |
John Inch | ... | retouch and restoration |
Ludovic Iochem | ... | concept artist: Double Negative |
Alex Ireland | ... | digital compositor |
Horváth Gál István | ... | rotoscope artist: Cube Effects |
Liana Jackson | ... | retouch and restoration (as Liana Dunleavy) |
Reka Kaloczy | ... | rotoscope artist: Cube Effects (as Réka Kálóczy) |
Brian Krijgsman | ... | digital intermediate colourist: Framestore |
Edina Laboncz | ... | digital paint and rotoscope artist: Cube Effects |
Matthew Leach | ... | studio assistant |
John Lockwood | ... | visual effects supervisor |
James Long | ... | data operator: Framestore CFC |
Kevin Lowery | ... | film mastering engineer |
Simon Martinsson | ... | digital compositor |
Gurel Mehmet | ... | concept artist: Double Negative |
Edwin Metternich | ... | retouch and restoration: Framestore |
Standish Millennas | ... | visual effects producer: Machine |
Derek Moore | ... | visual effects supervisor |
Peter Olliff | ... | visual effects editor: Double Negative |
Alexandra Papavramides | ... | digital compositor: Double Negative |
Nikolett Papp | ... | digital compositor: Cube Effects |
Adam Parker | ... | retouch and restoration: Framestore |
Ana Sofia Mestre de Almeida Pereira | ... | roto/prep artist: Double Negative (as Ana Mestre) |
Gábor Piszter | ... | rotoscope artist: Cube Effects |
Attila Polgár | ... | rotoscope artist: Cube Effects |
David Preece | ... | film mastering engineer |
Paul Raeburn | ... | digital compositor |
Lee Rankin | ... | scanning and recording: Framestore |
James Reed | ... | scanning and recording |
Tania Richard | ... | concept artist / matte painter |
Jimmy Saul | ... | scanning and recording |
Foad Shah | ... | digital compositor: Double Negative |
Asa Shoul | ... | digital colourist |
Andrew Simmonds | ... | digital artist |
Jeevan Singaram | ... | digital compositor |
Nick Stanley | ... | retouch and restoration: Framestore |
Jim Steel | ... | digital compositor: Double Negative |
Steve Street | ... | visual effects supervisor |
Makai Szabolcs | ... | visual effects line producer: Cube Effects |
Gábor Székely | ... | technical director: Cube Effects |
Richard Sällqvist | ... | digital compositor |
Ria Tamok | ... | digital compositor: Cube Effects |
Pál Tauszig | ... | digital compositor: Cube Effects |
Odean Thompson | ... | digital paint artist: restoration: Framestore |
Jenõ Udvardi | ... | visual effects producer: Cube Effects |
Christoph Unger | ... | digital artist: matte painter |
Dan Victoire | ... | conform editor |
Attila Vócsa | ... | rotoscope artist: Cube Effects |
Guy Williams | ... | environment lead |
Ammann Christine Wong | ... | digital compositor (as Christine Wong) |
Kris Wright | ... | visual effects producer: Double Negative (as Kristopher Wright) |
Péter Závorszky | ... | visual effects production manager: Cube Effects |
Taz Lodder | ... | technical support: Double Negative (uncredited) |
Veronica Marcano | ... | scanning and recording operator: Framestore (uncredited) |
Stunts
Nikki Berwick | ... | stunt double (as Nicola Berwick) |
Bruce Cain | ... | stunt performer |
Levan Doran | ... | stunt performer |
James Embree | ... | stunt performer |
Rick English | ... | stunt performer |
James Fiddy | ... | stunt double: Sam Riley (uncredited) |
James Grogan | ... | stunt performer |
Paul Herbert | ... | stunt coordinator |
Vincent Keane | ... | fight coordinator |
Maurice Lee | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
John Flemming | ... | key grip |
Matthew Hall | ... | practical electrician |
Lewis Hume | ... | second assistant camera: "a" camera |
Lee Knight | ... | best boy |
Gavin MacArthur | ... | second assistant camera: additional photography |
Keith Manning | ... | grip |
Mihalis Margaritis | ... | focus puller: dailies |
Barry McCullagh | ... | electrician |
Michael McDermott | ... | gaffer |
Danny McGee | ... | practical electrician |
Joe McGee | ... | practical electrician |
Julian Morson | ... | camera operator: "a" camera / steadicam operator |
Gary Parnham | ... | rigging electrician |
Clive Prior | ... | focus puller |
Sam Renton | ... | first assistant camera: "a" camera |
Kat Spencer | ... | camera trainee |
Charlie Whitaker | ... | second assistant camera: dailies |
Casting Department
Robert Sterne | ... | casting associate |
Rose Wicksteed | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Katarina Borosová | ... | wardrobe mistress (as Katarina Borosova) |
Anne T. Delaney | ... | costume maker |
Tabitha Doyle | ... | assistant costume designer |
Una Hickey | ... | costume trainee |
Calandra Meredith | ... | key costumer |
Catherine Pearson | ... | costume trainee: crowd |
Silvana Sacco | ... | key ager & dyer (as Silvana Succo) / key ager & dyer |
Editorial Department
Chris Andrews | ... | negative cutter |
Kerri Aungle | ... | negative cutter |
Nathan Cubitt | ... | first assistant editor: location |
Ravinder Patria | ... | editor trainee: FT2 |
Brenna Rangott | ... | first assistant editor |
Kelly Smith | ... | negative cutter |
Sabine Smith | ... | negative cutter (as Sabine McDonald) |
Lee Twohey | ... | dailies colourist |
Alex Panton | ... | digital intermediate producer (uncredited) |
Location Management
Benjamin Bailey | ... | location assistant |
Andrew Dalmahoy | ... | location scout |
Hannah Lamb | ... | location assistant |
Helene Lenszner | ... | location manager |
Amy McCombe | ... | assistant location manager |
Josh Yudkin | ... | location scout |
Music Department
Richard Chester | ... | assistant composer |
Rob Farrer | ... | musician: percussion |
Ben Foskett | ... | orchestrator |
Ben Foster | ... | orchestrator |
Catherine Manners | ... | music score coordinator |
Hilary Skewes | ... | musician contractor |
Joby Talbot | ... | conductor / music arranger |
Mark Wyllie | ... | recording & mixing engineer |
Script and Continuity Department
Catherine Allinson | ... | script supervisor |
Transportation Department
Stuart Morgan | ... | picture vehicle co-ordinator |
George Morris | ... | picture vehicle coordinator |
Rod Patterson | ... | transportation captain |
Additional Crew
Nadira Azermai | ... | production assistant: dailies |
Matthew Baker | ... | development executive |
Oliver Barron | ... | epk director |
Charles Bodycomb | ... | armourer |
Daniel Brogan | ... | floor runner |
Daniel Budd | ... | first assistant accountant |
James Carter-Johnson | ... | Production & Development Assistant: Recorded Picture Company |
Roisin Carty | ... | dialect coach |
Chee-Lan Chan | ... | Assistant to the director |
Devis Damonte | ... | assistant: cast |
Emma Davie | ... | unit publicist |
David Devine | ... | health and safety advisor |
Nazmeen Dhansey | ... | cashier |
Dave Freeman | ... | concept artwork / opening title sequence by |
Ella Harris | ... | floor runner |
Paula Hind | ... | production runner |
Neil Hodge | ... | head chef |
Joe Jamieson | ... | set runner |
Alainée Kent | ... | assistant: Alexandra Stone |
Richard Mansell | ... | business affairs: Recorded Picture Company |
Emily Manthorpe | ... | runner |
Charlotte Amelia Miles | ... | floor runner |
John Miles | ... | production accountant |
Philie Naughten | ... | production coordinator |
Tiziano Niero | ... | epk shooter |
Toby Spanton | ... | additional floor runner |
Matt Storey | ... | floor runner |
Yu-Fai Suen | ... | investors representative |
Antony Swiatek | ... | production legal: Olswang |
Tarquin Glass | ... | runner: Recorded Picture Company (uncredited) |