Klondike (TV Mini Series)
Part 1, Chapter 2 (2014)
Full Cast & Crew
Directed by
Simon Cellan Jones |
Writing Credits
Charlotte Gray | ... | (book) |
Joshua Goldin | ... | (teleplay) (as Josh Goldin) & |
Rachel Abramowitz | ... | (teleplay) |
Cast (in credits order)
Abbie Cornish | ... | Belinda Mulrooney | |
Marton Csokas | ... | The Superintendent | |
Ian Hart | ... | Soapy Smith | |
Greg Lawson | ... | Goodman | |
Conor Leslie | ... | Sabine | |
Richard Madden | ... | Bill Haskell | |
Tim Blake Nelson | ... | Meeker | |
Augustus Prew | ... | Byron Epstein | |
Johnny Simmons | ... | Jack London | |
Tim Roth | ... | The Count | |
Sam Shepard | ... | Father Judge | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Michael Greyeyes | ... | Tlingit Leader | |
Ron Selmour | ... | Sundown | |
Dave El Wray | ... | Merchant / townfolk (uncredited) | |
Jeff Hanni | ... | Shop Keeper (uncredited) | |
Dustin MacDougall | ... | Hush (uncredited) | |
Daman Malone | ... | Townsman (uncredited) | |
Scott McAdam | ... | Reporter (uncredited) | |
Sean Nicholson | ... | Townsman (uncredited) | |
Felicia Peluso | ... | Miner's wife (uncredited) | |
Trevor Woroby | ... | Townsfolk (uncredited) |
Produced by
Rachel Abramowitz | ... | consulting producer |
Christina Cieri | ... | coordinating producer: Discovery Channel |
Michael Frislev | ... | producer |
Clayton Krueger | ... | co-producer |
Chad Oakes | ... | producer |
Paul T. Scheuring | ... | executive producer (as Paul Scheuring) |
Ridley Scott | ... | executive producer |
Erin Smith | ... | line producer |
Music by
Adrian Johnston |
Cinematography by
Mike Eley |
Casting By
Candice Elzinga |
Production Design by
Ken Rempel |
Art Direction by
Trevor Smith |
Set Decoration by
Paul Healy |
Costume Design by
Joanne Hansen |
Makeup Department
Gail Kennedy | ... | makeup department head / special makeup effects artist |
Angela McIntosh | ... | assistant makeup artist |
Kari Scotton | ... | second assistant hair stylist |
Production Management
Jon Brayford | ... | post production manager |
Petros Danabassis | ... | unit production manager |
Michael Fischler | ... | production manager: for Discovery |
Second Unit Director or Assistant Director
David McLennan | ... | first assistant director |
Martin Pedersen | ... | second assistant director |
Art Department
Jackie Bagley | ... | graphics designer |
Drew Bakgaard | ... | set dresser |
Lesia Bear | ... | scenic painter |
Barbara Chandler | ... | paint foreman |
Jack Crowells | ... | lead set dresser |
Coral Dambrauskas | ... | greens head |
David R. Dennis | ... | set dresser |
Craig Humphries | ... | assistant art director |
Candice Husum | ... | construction buyer |
Charmaine Husum | ... | sign painter |
Crystal Husum | ... | paint coordinator |
Steven Kajorinne | ... | on-set dresser |
Alex Lingnau | ... | on-set dresser |
Christine McDonald | ... | scenic painter (as Christine MacDonald) / standby painter |
Andrew Sparke | ... | set dresser |
Chauntel Swann | ... | painter |
Joel Tobman | ... | art department coordinator |
Cory Wills | ... | props |
Kelly Wills | ... | assistant property master |
Ken Wills | ... | property master |
Trevor Woroby | ... | carpenter |
Sound Department
Joe Beal | ... | assistant sound editor |
Peter Burgis | ... | foley artist |
Ricky Butt | ... | foley artist |
Philip Clements | ... | foley editor |
Matt Coffey | ... | backgrounds editor |
Iain Eyre | ... | adr supervisor |
Luis Fernandez Garcia | ... | assistant sound re-recording mixer |
Sue Harding | ... | foley artist |
Stuart Hilliker | ... | re-recording mixer |
Andy Kennedy | ... | sound effects editor |
Adam Lavis | ... | sound studio support |
Jason Lawrence | ... | dialogue editor |
Michael Leder | ... | boom operator |
Mike Markiw | ... | production sound mixer |
Juraj Mravec | ... | foley editor / foley recordist |
Steve Parr | ... | score mixer |
Brent Planiden | ... | adr recorder: adr editor / sound editor |
Ella Rothero | ... | crowd editor |
John Sawa | ... | sound effects editor |
Catherine Thomas | ... | foley recordist & editor |
Jeremy Underwood | ... | adr recordist |
Lee Walpole | ... | supervising sound editor |
Peter Gleaves | ... | adr mixer (uncredited) |
Special Effects by
Brandon Allen | ... | special effects assistant |
Tony Lazarowich | ... | special effects supervisor |
Visual Effects by
Michal Cavoj | ... | digital matte painter |
Dalibor Cee | ... | visual effects artist |
Silvia Debnarova | ... | digital compositor |
Martin Dolezal | ... | compositor |
Marketa Fulinova | ... | digital compositor (as Markéta Fulínová) |
Gabriela Hadová | ... | senior matte painter |
Lukas Herrmann | ... | matte painting supervisor |
Zdenek Hrazdira | ... | cg artist: UPP |
Tomas Kalhous | ... | head of 2d: UPP |
Vaclav Kostun | ... | tracking/matchmove/layout artist |
Lenka Likarova | ... | visual effects producer |
Jirí Linhart | ... | visual effects |
Petr Marek | ... | set visual effects supervisor |
Lucie Mihalova | ... | vfx production assistant: UPP |
Djordje Milasinovic | ... | digital compositor: UPP |
Viktor Muller | ... | visual effects supervisor: upp |
Ondrej Necas | ... | digital compositor: UPP |
George Pinkava | ... | digital compositor: UPP |
Viktor Plch | ... | head of 3d departement |
Csaba Pépp | ... | digital compositor |
Jiri Stamfest | ... | senior matte paint artist |
Jakub Strauss | ... | visual effects artist |
Petr Vcelicka | ... | digital compositor |
Jan Wagner | ... | digital compositor |
Roman Weisgerber | ... | digital compositor |
Stunts
Chad Cosgrave | ... | stunts |
Guy Bews | ... | stunt coordinator (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Chad Biesenthal | ... | grip |
Amelia Doescher | ... | lighting technician |
Michael Dymock | ... | second assistant "b" camera |
Daryl Hartwell | ... | camera operator: "a" camera |
Martin Keough | ... | gaffer |
Michael McManus | ... | grip |
Tim Milligan | ... | additional camera operator |
Dan Power | ... | still photographer |
Kyle Robson | ... | grip |
Chris Speers | ... | best boy/grip |
Janine St. Jean | ... | rigging electrician |
Dallis Swiatek | ... | grip |
Casting Department
Alyson Lockwood | ... | extras casting |
Zoë Shatwell | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Ciara Brennan | ... | costume illustrator |
Carolyn Devins | ... | costume first hand / milliner |
Shelly Goldsack | ... | background costume coordinator |
Nancy Granfield | ... | assistant costume designer |
Brook Hesseln | ... | costume supervisor |
Mary Hyde-Kerr | ... | set supervisor |
Amanda Isaak | ... | truck costumer |
Kim Lennox | ... | key dyer breakdown artist |
Tannis Moore | ... | buyer |
Cat Mudryk | ... | set costumer |
Frances Sweeney | ... | head cutter |
Dallis Swiatek | ... | wardrobe |
Christine Thomson | ... | background costume coordinator |
Editorial Department
Andrew Cave | ... | conform editor |
Lisa Clifford-Owen | ... | assistant editor |
Kate Fernandez | ... | directors assistant |
Adam Glasman | ... | digital colourist |
Ryan Lalonde | ... | dailies supervisor |
Faye Morgan | ... | post-production coordinator |
Jesse Parker | ... | first assistant editor |
Raphi Randall | ... | assistant editor (as Raphi Hill) |
Kyle Sanborn | ... | dailies technician |
Dallis Swiatek | ... | assistant editor: opening/ending sequences |
Location Management
Luke Antosz | ... | trainee location manager |
Alexander McGregor | ... | assistant location manager |
Jason Nolan | ... | key assistant location manager / location scout |
Music Department
Rutger Arents | ... | scoring assistant |
Ralph Broos | ... | music executive |
Sebastian Clobes | ... | scoring assistant |
Terry Davies | ... | conductor |
Carla Deveux | ... | orchestra contractor: Brussels Philharmonic |
Rahel Feidler | ... | scoring coordinator |
Patrick Lemmens | ... | score recording engineer |
Script and Continuity Department
Marion Milner | ... | script supervisor |
Transportation Department
Grant McPhee | ... | transportation coordinator |
Doug Slupski | ... | driver: star trailers |
Bruce Toy | ... | cast driver |
Additional Crew
Jay Daniel Beechinor | ... | associate to the producers |
Lori Boyle | ... | animal trainer |
Katrina Carrasco | ... | trainee production coordinator |
Bill Colley | ... | train engineer |
Kim Goddard-Rains | ... | production coordinator |
Pamela B. Green | ... | title designer |
Roisin Henehan | ... | section 481 finance |
Adam Lawrence | ... | post production assistant |
Karen Macdonald | ... | facs |
John Malakoff | ... | director of production travel: ALTOUR travel |
Liam Nelson | ... | production assistant |
Todd W. Nobles | ... | wrangler captain |
Jennifer Omoth | ... | first assistant accountant |
Maye Ornelas | ... | production coordinator: Entertainment One |
Aaron Pagniano | ... | office production assistant: Scott Free Productions |
Felicia Peluso | ... | stand-in: actor for Abbie Cornish |
Glenton Richards | ... | assistant to creator/executive producer |
Brock Skretting | ... | production assistant |
Jarik Van Sluijs | ... | title designer |
Matt Watterworth | ... | production assistant |
Laryssa Yanchak | ... | stand-in |