Directed by
Elliot Hegarty |
Writing Credits (in alphabetical order)
David Walliams | ... | (based on a book by) |
Cast (in credits order)
Tom Courtenay | ... | Grandpa | |
David Walliams | ... | Barry | |
Kit Connor | ... | Jack | |
Samantha Spiro | ... | Patricia | |
Rafe Spall | ... | Adult Jack (voice) | |
Alice Nokes | ... | Shelley | |
Frankie Fox | ... | Dazza | |
Jennifer Saunders | ... | Miss Dandy | |
Ricky Champ | ... | Gravedigger Butch | |
Samson Kayo | ... | Gravedigger Vince | |
Harish Patel | ... | Raj | |
Katy Brand | ... | Miss Verity | |
Ed Kear | ... | Security Guard | |
Ralph Riach | ... | Mr. Willkins | |
Ruth McGhie | ... | Mrs. Ray | |
Michele Dotrice | ... | Miss Trifle | |
Louis Spaine | ... | School Children | |
Camille Dykstra | ... | School Children | |
Nina Barnett | ... | School Children | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Steven Barr | ... | Tulip (uncredited) |
Produced by
Clare Kerr | ... | line producer |
Charlie Leech | ... | producer |
Jo Sargent | ... | executive producer |
Music by
Anne Dudley |
Cinematography by
Richard Mott |
Editing by
Peter Oliver |
Casting By
John Cannon | ||
Julia Crampsie |
Production Design by
Iain McDonald |
Art Direction by
Suzanne Field |
Costume Design by
Louise Allen |
Makeup Department
Julie Dorrat-Keenan | ... | makeup supervisor |
Chris Lyons | ... | special effects teeth |
Jacqui Mallett | ... | makeup department head / makeup designer |
Production Management
Ashley McKee | ... | unit manager |
Tania Neumann | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Doug Inman | ... | third assistant director |
Donna S Robertson | ... | second assistant director |
Fay Selby | ... | first assistant director |
Art Department
Philip Barratt | ... | standby art director |
Emily Hunter | ... | art department trainee |
Chloe Waugh | ... | graphic designer |
Sound Department
Paula Boram | ... | foley artist |
James Evans | ... | dialogue editor / sound effects editor |
Nick Fry | ... | re-recording mixer |
Sue Harding | ... | foley artist |
Charles Law | ... | boom operator |
Graham McCormick | ... | sound recordist |
Gwilym Perry | ... | Foley Editor / foley editor |
Julien Pirrie | ... | foley mixer |
Dario Ramaglia | ... | re-recording mixer |
Special Effects by
Fergus Costello | ... | special effects technician |
Perry Costello | ... | special effects supervisor |
Visual Effects by
Richard Costin | ... | visual effects artist |
Tom Fidler | ... | visual effects editor: Lola Post Production |
Chris Glew | ... | digital compositor |
Michal Golebiowski | ... | visual effects assistant editor: Lola Post Production |
Rebecca Kelly | ... | visual effects producer: Lola Post Production |
Rory Lowe | ... | visual effects supervisor |
Desislava Valcheva | ... | vfx compositor |
Tim Zaccheo | ... | visual effects supervisor |
Stunts
Andy Merchant | ... | stunt performer |
Chris Pollard | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
Marc Campbell | ... | digital imaging technician |
Iguácel Cuiral | ... | camera trainee |
Mike Edwards | ... | video assist: daily |
Paul Forest | ... | second assistant camera |
Robbie Gray | ... | electrician |
James Hogarth | ... | digital imaging technician: dailies |
Yutsil Hoyo | ... | video assist |
Graeme Hunter | ... | still photographer: additional |
Jonny Kerr | ... | first assistant camera |
Conor Mackenzie | ... | lighting technician |
Donald MacSween | ... | digital imaging technician: dailies |
Alan Manson | ... | assistant grip |
Alan Maxwell | ... | camera operator: "b" camera |
Pete Murphy | ... | electrician |
Martin Newstead | ... | steadicam operator |
Ross O'Brien | ... | best boy |
Niall Smyth | ... | electrician |
Dave Thom | ... | gaffer |
Casting Department
Wayne Linge | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
William McGovern | ... | costume puller daily |
Cathy Prior | ... | costume supervisor |
Editorial Department
Barney Jordan | ... | on-line editor: Titles & VFXs |
Amy Swan | ... | first assistant editor |
Music Department
Ashley Andrew-Jones | ... | assistant engineer |
Laurence Anslow | ... | digital recordist |
Matt Biffa | ... | music supervisor |
Ciara Elwis | ... | assistant music supervisor |
Olga FitzRoy | ... | score engineer |
Arran Price | ... | music programing / orchestrator: additional orchestration |
Script and Continuity Department
Lucy Enfield | ... | script supervisor |
Transportation Department
Stuart W. Fraser | ... | unit driver |
Additional Crew
D Chorley | ... | caterer for production cast & crew |
Francesca Falchi-Pereira | ... | production coordinator |
Erin Graham | ... | production accountant |
Amy Hogarth | ... | floor runner |
Aurélie Labrosse | ... | subtitler: French |
Elena Lerones | ... | floor runner |
Grazyna McGroarty | ... | floor runner |
Mairi Ritchie | ... | health and safety advisor |
Karie-Ann Robinson | ... | head chaperone / tutor |