Directed by
Georgia Parris |
Writing Credits (in alphabetical order)
Angeli Macfarlane | ... | (story editor) |
Georgia Parris |
Cast (in credits order)
Bobbi Jene Smith | ... | Charlotte | |
Temi Ajose-Cutting | ... | Company Dancer | |
Laure Bachelot | ... | Company Dancer | |
Daniel Whiley | ... | Company Dancer | |
Chihiro Kawasaki | ... | Company Dancer | |
Douglas Letheren | ... | Company Dancer (as Doug Letheren) | |
Theo Lowe | ... | Company Dancer (as Theo TJ Lowe) | |
Sarah Dowling | ... | Company Dancer | |
Will Thompson | ... | Ryan | |
Nicholas Bruder | ... | Joe (as Nick Bruder) | |
Madeleine Worrall | ... | Lauren | |
Peter Singh | ... | Rohan | |
Reuben Kell | ... | Billy | |
Phoebe Nicholls | ... | Margot | |
Paddy Glynn | ... | Mari | |
Mitchell Mullen | ... | Alex | |
Jenny Campbell | ... | Woman in Waiting Room | |
Heather Coombs | ... | Nurse Shirley (as Heather Coombes) | |
Simon Balcon | ... | Radio Reporter | |
Milla Barnard Bennett | ... | Young Charlotte | |
Kev Cameron | ... | BMX Rider | |
Christopher Naylor | ... | Abbey Verger |
Produced by
Sam Cryer | ... | executive producer |
Ian Davies | ... | executive producer |
Maxine Doyle | ... | co-producer / executive producer |
Emma Duffy | ... | producer |
Anna Jancsó | ... | line producer |
Olivier Kaempfer | ... | Senior Executive for Film London |
Lesley Kirkland | ... | executive producer |
Rebecca Long | ... | executive producer |
Music by
Peter Gregson |
Cinematography by
Adam Scarth |
Editing by
Napoleon Stratogiannakis |
Casting By
Aisha Bywaters |
Production Design by
Bobbie Cousins |
Costume Design by
Holly Rebecca |
Makeup Department
Bean Ellis | ... | makeup department head |
Second Unit Director or Assistant Director
Lina Remeikaite | ... | first assistant director |
Art Department
Aoife McKim | ... | production buyer |
Alexis Marie Sera | ... | art department trainee |
Sound Department
James Drake | ... | re-recording mixer |
Gernot Fuhrmann | ... | sound designer |
Peaches Laska Skutnik | ... | Foley assistant |
Joshua Spencer | ... | boom operator |
Franziska Treutler | ... | foley artist |
Edwin Weiss | ... | sound mixer |
Camera and Electrical Department
Teresa Adamson | ... | camera trainee |
Philip Brereton | ... | dit |
Malte Hübner | ... | first assistant camera |
Jomar O'Meally | ... | second assistant camera |
Andrew Ogilvy | ... | still photographer |
James Poole | ... | steadicam operator |
Kit Wood | ... | gaffer |
Casting Department
Ceri Bedingfield | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Filipa Fabrica | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Jodie Davidson | ... | digital intermediate colorist |
Johnathan Wei Dickinson | ... | digital intermediate editor |
Jonny Garbutt | ... | digital intermediate consultant |
Omar Khan | ... | dcp mastering |
Abigail McKenzie | ... | digital intermediate producer |
Raul Sevilla | ... | dcp mastering |
Location Management
Robert Gooding | ... | location manager |
Music Department
Adam Miller | ... | score engineer and mixer |
Script and Continuity Department
Silvia Bellitto | ... | script supervisor |
Additional Crew
Maxine Doyle | ... | choreographer |
Oleg Loginov | ... | closing title sequence designer |
Dylan Rees | ... | production manager |
Rebecca Timlett | ... | trainee production assistant |
Rowan Woods | ... | development executive: bbc films |
Eva Yates | ... | Commissioning Executive: BBC Films |
Thanks
James Appleton | ... | special thanks |
Andy Brunskill | ... | special thanks |