Directed by
Richard Linklater |
Writing Credits
Robert Kaplow | ... | (based on the novel by) |
Holly Gent | ... | (screenplay by) (as Holly Gent Palmo) & |
Vincent Palmo Jr. | ... | (screenplay by) (as Vince Palmo) |
Cast (in credits order)
Produced by
Ann Carli | ... | producer |
Steve Christian | ... | executive producer |
Andrew Fingret | ... | co-producer |
Holly Gent | ... | co-producer (as Holly Gent Palmo) |
Richard Hewitt | ... | line producer |
Sara Johnson | ... | associate producer (as Sara Greene) |
Richard Linklater | ... | producer |
Steve Norris | ... | executive producer |
Vincent Palmo Jr. | ... | co-producer (as Vince Palmo) |
Jessica Parker | ... | associate producer |
Marc Samuelson | ... | producer |
John Sloss | ... | executive producer |
Music by
Michael J. McEvoy | ... | (original music composed by) |
Cinematography by
Dick Pope | ... | director of photography |
Editing by
Sandra Adair |
Casting By
Lucy Bevan |
Production Design by
Laurence Dorman |
Art Direction by
Bill Crutcher | ... | supervising art director |
David Doran | ||
Stuart Rose |
Set Decoration by
Richard Roberts |
Costume Design by
Nic Ede |
Makeup Department
Jason Barber | ... | additional makeup artist: 10M |
Jayne Barber | ... | additional makeup artist: 10M |
Suzan Broad | ... | additional makeup artist (as Suzanne Broad) |
Zoe Clare Brown | ... | additional makeup artist (as Zoe Brown) |
Karen Cohen | ... | hair stylist / makeup artist |
Clarice Gill | ... | additional makeup artist |
Christine Greenwood | ... | additional makeup artist |
Fae Hammond | ... | hair designer / makeup designer |
Maureen Hetherington | ... | additional makeup artist |
Joe Hopker | ... | additional makeup artist |
Sue Ignatius | ... | additional makeup artist |
Carmel Jackson | ... | hair stylist / makeup artist |
Bowman Jayne | ... | additional hair stylist: 10M |
Camilla Kirk-Reynolds | ... | additional makeup artist |
Claire Matthews | ... | additional makeup artist |
Jason McCune | ... | additional makeup artist: 10M |
Linda McInnes | ... | additional makeup artist (as Linda Bodily) |
Lisa Pickering | ... | hair stylist / makeup artist |
Natalie Reid | ... | additional makeup artist |
Vivien Reilly | ... | additional makeup artist |
Gemma Richards | ... | hair stylist / makeup artist |
Eric Scruby | ... | additional makeup artist |
Karen Sherriff-Brown | ... | additional makeup artist (as Karen Sheriff-Brown) |
Rupert Simon | ... | additional makeup artist |
Kate Smith | ... | additional makeup artist |
Lauren Smith | ... | additional makeup trainee |
Laura Solari | ... | additional makeup artist |
Barbara Taylor | ... | additional makeup artist |
Gillian Thomas | ... | additional makeup artist (as Gillian Bunker) |
Karen Turner | ... | additional makeup artist |
Rose Warder | ... | additional makeup artist (as Rosemary Warder) |
Christine Whitney | ... | hair stylist / makeup artist |
Fran Needham | ... | assistant makeup artist (uncredited) |
Jenna Smith | ... | dailies makeup artist (uncredited) |
Production Management
Miranda Jones | ... | post-production supervisor |
Charlie Simpson | ... | unit manager |
Emily Stillman | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Samson Haveland | ... | third assistant director (as Sam Haveland) |
Kate McLaughlin | ... | co-second assistant director |
Matthew Penry-Davey | ... | first assistant director |
Lance Roehrig | ... | second assistant director |
George Taylor | ... | additional third assistant director |
Art Department
Alex Abelman | ... | carpenter |
Roxana Alexandru | ... | draughtperson |
Matt Amos | ... | painter |
Viv Ball | ... | painter |
Bruce Barnes | ... | site supervisor |
Ray Bell-Chambers | ... | carpenter |
Bruce Bigg | ... | property master |
Andrea Bond | ... | painter |
Dave Campbell | ... | stagehand |
Gary Campbell | ... | stagehand |
Gillian Campbell | ... | hod painter |
David Chisholm | ... | additional dressing props |
Jamie Churchouse | ... | plasterer |
Raymond Churchouse | ... | plasterer (as Ray Churchouse) |
William Clarke | ... | plasterer (as Billy Clarke) |
Nic Clayton | ... | carpenter |
Tim Cooke | ... | carpenter |
Dave Cooper | ... | carpenter |
Will Coubrough | ... | assistant art director |
Dan Crandon | ... | construction manager |
Tim Crowdy | ... | assistant construction manager |
Gerald Dale | ... | props storeman |
Garry Dawson | ... | additional dressing props |
Russell Delany | ... | stagehand |
Neil Dickinson | ... | stand-by carpenter |
Steve Ede | ... | carpenter |
James Enright | ... | prop making supervisor: c/o propshop |
Lucy Eyre | ... | assistant set decorator |
Dave Fisher | ... | stand-by props |
Dean Fisher | ... | stand-by propman |
Michael Fleming | ... | dressing props |
Lee George | ... | carpenter |
Zaman Ghulam | ... | painter |
Shane Harford | ... | additional dressing props |
Peter Hasler | ... | additional dressing props |
Dean Hawley | ... | painter |
Cliff Haynes | ... | plasterer (as Clifford Haynes) |
Darren Hayward | ... | carpenter (as Daren Hayward) |
Lewis Heaver | ... | carpenter |
Felicity Hickson | ... | graphic artist |
Denis Hopperton | ... | chargehand stand-by propman (as Dennis Hopperton) |
Jason Htay | ... | carpenter |
Simon Hutchings | ... | standby painter |
Simon Hutchinson | ... | stand-by painter |
Roger Hutt | ... | plasterer |
Rhys Ifan | ... | art department trainee |
Robert Jackson | ... | carpenter (as Bob Jackson) |
Robert Jelly | ... | art department trainee |
Gary Jobber | ... | carpenter |
Bethan Jones | ... | art department assistant |
Josh Jones | ... | stand-by carpenter |
Emily Lutyens | ... | additional set decorator |
Alex MacDonald | ... | painter |
Dan Mardsen | ... | carpenter |
Dan Marsden | ... | carpenter |
Richard Mason | ... | carpenter |
Robert May | ... | carpenter (as Rob May) |
Lisa McDiarmid | ... | stand-by art director |
Zane McGill | ... | carpenter |
Robert Noble | ... | carpenter (as Rob Noble) |
John O'Shaughnessy | ... | production buyer |
Seb Palmer | ... | carpenter |
Angela Pang | ... | painter |
Laurence Pelling | ... | stagehand |
Emma Pickard | ... | painter |
Allen J. Polley | ... | additional dressing props (as Allen Polley) |
Tim Powis | ... | workshop supervisor |
Ben Rai-Green | ... | carpenter |
Jody Raynes | ... | supervising painter |
Warren Stickley | ... | dressing props |
Paul Turley | ... | additional dressing props |
Mark Wallis | ... | carpenter |
Phil Wheeler | ... | painter |
John Whitby | ... | carpenter |
Carl Wilson | ... | senior propmaker |
Nick Wood | ... | painter |
Tony Wright | ... | storyboard artist |
John Moolenschot | ... | carpenter (uncredited) |
Sound Department
Sam Blackmore | ... | sound trainee |
David Boulton | ... | adr mixer |
Ricky Butt | ... | foley artist |
Tim Cavagin | ... | supervising sound re-recording mixer |
Colin Codner | ... | boom operator |
Rony Esher | ... | sound recordist |
Robin Knapp | ... | assistant sound editor / foley editor |
Mark Lafbery | ... | adr mixer / foley recordist |
Ryan Leathers | ... | adr mixer |
Paul Munro | ... | boom operator |
Colin Nicolson | ... | sound mixer |
Ryan Purcell | ... | adr mixer |
James Seddon | ... | dolby consultant |
Andy Shelley | ... | adr editor / dialogue editor |
Steve Single | ... | re-recording mixer |
Brian Smith | ... | adr mixer |
Jack Stew | ... | foley artist |
Andy Thompson | ... | adr mixer |
Matthew Tomkins | ... | second sound assistant |
Ian Wilson | ... | supervising sound editor |
Ralph Thiekötter | ... | dubbing mixer (uncredited) |
Special Effects by
Thomas Alexander | ... | special effects trainee |
Thomas Alexander | ... | special effects trainee: Isle of Man |
Neal Champion | ... | special effects supervisor |
Alistair Anderson | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
Antony Allen | ... | digital paint artist: Framestore |
Myles Asseter | ... | visual effects modeler: Framestore |
Ben Baker | ... | head of digital lab: Framestore |
Matthew Baker | ... | digital cleanup: Framestore |
Paul Beilby | ... | cg supervisor: Framestore |
Rodrigo Bernardo | ... | visual effects engineer: Framestore |
Carl Bianco | ... | cloth simulation: Framestore |
Zachary Bloom | ... | scanning and recording operator: Framestore (as Zac Bloom) |
Ilona Blyth | ... | visual effects avid operator: Framestore |
Turea Blyth | ... | visual effects editorial: Framestore |
Clare Brody | ... | data operator: Framestore |
Erika Bruning | ... | high definition mastering producer: Framestore |
Tom Bunnell | ... | visual effects camera tracker: Framestore |
Paul Burke | ... | scanning and recording operator: Framestore |
Andy Burrow | ... | scanning and recording manager: Framestore |
Francesca Canducci | ... | qc operator: Framestore |
Paul Chandler | ... | digital matte painter: Framestore |
Rebecca Clay | ... | digital paint artist: Framestore |
Zoe Cousins | ... | scanning and recording operator: Framestore |
Eric D'Souza | ... | visual effects engineer: Framestore |
Tabitha Dean | ... | visual effects editorial: Framestore |
Jerome Dewhurst | ... | visual effects engineer: Framestore |
Andrew Duggan | ... | digital paint artist: Framestore |
Robert Duncan | ... | visual effects supervisor (as Rob Duncan) |
Katherine Durant | ... | compositor: Framestore |
David Edwards | ... | digital matte painter: Framestore |
Richard Edwards | ... | data operator: Framestore |
Joe Godfrey | ... | support conform editor: Framestore |
Emile Hardy | ... | digital matte painter: Framestore |
Karsten Hecker | ... | visual effects engineer: Framestore |
Joseph Hoare | ... | scanning and recording operator: Framestore |
Kevin Jenkins | ... | lead digital matte painter: Framestore |
Volodymyr Kazantsev | ... | lighting technical director: Framestore |
Tim Keene | ... | visual effects producer: Framestore |
Daniel Lloyd-Wood | ... | visual effects camera tracker: Framestore |
James Long | ... | data operator: Framestore |
Kevin Lowery | ... | high definition mastering engineer: Framestore |
Rebecca Manning | ... | compositor: Framestore |
Veronica Marcano | ... | scanning and recording operator: Framestore |
Luke Massingberd | ... | digital paint artist: Framestore |
Declan McGuire | ... | render support |
Dan McRae | ... | digital paint artist: Framestore |
Edwin Metternich | ... | digital cleanup: Framestore |
Yousef Mian | ... | digital paint artist: Framestore |
Danielle Morley | ... | visual effects coordinator: Framestore |
Phil Morris | ... | visual effects animator: Framestore (as Phillip Morris) |
Hiroaki Muramoto | ... | environment technical director: Framestore |
Stuart Nippard | ... | lead conform editor: Framestore |
Adam Parker | ... | digital cleanup: Framestore |
Steve Parsons | ... | compositor: Framestore |
Stuart Penn | ... | visual effects modeler: Framestore |
Caroline Pires | ... | digital paint artist: Framestore |
David Preece | ... | high definition mastering engineer: Framestore |
Howard Protheroe | ... | compositor: Framestore |
Lee Rankin | ... | scanning and recording operator: Framestore |
James William Roberts | ... | digital paint artist: Framestore (as James Roberts) |
Jimmy Saul | ... | assistant scanning and recording manager: Framestore |
Jeremy Sawyer | ... | compositor: Framestore |
Kevin Spruce | ... | visual effects animator: Framestore |
Nick Stanley | ... | qc operator: Framestore |
Odean Thompson | ... | digital cleanup: Framestore |
Mark Tudor-Williams | ... | visual effects camera tracker: Framestore |
Ben Turner | ... | digital paint artist: Framestore |
Ben Turner | ... | paint & roto artist: Framestore |
Pragti Wadhwa | ... | digital paint artist: Framestore |
Maggie Walby | ... | digital paint artist: Framestore CFC |
Andrew Wheater | ... | texture artist: Framestore |
Kate Windibank | ... | compositor: Framestore |
Louie Alexander | ... | digital compositor: Framestore (uncredited) |
Heath Baker | ... | paint and roto artist: Framestore (uncredited) |
Duncan Burbidge | ... | visual effects producer: pre-production (uncredited) |
Helen Carr | ... | paint & roto artist (uncredited) |
Ronan Carr | ... | paint & roto artist (uncredited) |
Clym Dodds | ... | Render Support: Framestore (uncredited) |
Thomas Esmeralda | ... | matte painter: Framestore (uncredited) |
James D. Fleming | ... | digital compositor (uncredited) |
Steven Forrester | ... | additional visual effects editor: Framestore CFC (uncredited) |
Leo Hills | ... | digital intermediate technical director: Framestore CFC (uncredited) |
Mikael Jaeger Jensen | ... | data wrangler: Framestore (uncredited) |
Gerard Keating | ... | assistant technical director: Framestore (uncredited) |
Andreas Maaninka | ... | digital artist: Framestore-CFC (uncredited) |
James Reed | ... | scanning and recording (uncredited) |
Dave Robinson | ... | systems engineer (uncredited) |
Aatesh Shah | ... | systems engineer: Framestore (uncredited) |
Nick Whiteley | ... | paint and roto artist: Framestore (uncredited) |
Stephen Willey | ... | senior systems engineer (uncredited) |
Stunts
Jamie Edgell | ... | stunt performer |
Buster Reeves | ... | stunt performer |
Seon Rogers | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
Chris Bailey | ... | additional practical electrician |
Jacob Barrie | ... | additional clapper loader |
Lucy Bristow | ... | camera operator: "b" camera |
Cathal Campbell | ... | electrician |
Tommy Carlin | ... | additional electrician |
Luke Chisholm | ... | additional grip |
Wailoon Chung | ... | additional electrician |
Ricky Churchouse | ... | electrician |
John Clarke | ... | additional practical electrician |
Pat Cronin | ... | stand-by rigger |
Pearce Crowley | ... | central loader |
Nic Cupac | ... | additional crane grip |
Liam Daniel | ... | still photographer |
Eddie Dias | ... | lighting coordinator Panalux |
Charlie Dillion | ... | stand-by rigger: Isle of Man |
Andy Edridge | ... | additional crane grip |
Tobias Eedy | ... | additional camera assistant |
Roy Elston | ... | electrical rigger |
John Evans | ... | clapper loader: "b" camera |
Warren Ewen | ... | rigging gaffer |
John Fennelly | ... | rigger |
Darren Flindall | ... | rigger |
Steve Foster | ... | rigging electrician |
Brian Greenway | ... | second assistant camera: "a" camera |
Eugene Grobler | ... | electrician |
Robert Hamilton | ... | video assist operator (as Rob Hamilton) |
Stacey Hancox | ... | crane technician: dailies |
Mark Hanlon | ... | best boy |
Stuart Howell | ... | camera operator: "a" camera / steadicam operator |
Adam Lee | ... | balloon operator |
Paul Legall | ... | additional crane operator |
Andy Long | ... | gaffer |
Ian Madden | ... | additional electrician |
Vince Madden | ... | additional rigging gaffer |
John Mahon | ... | additional electrician |
Les McGee | ... | desk operator |
Brian Mcgivern | ... | generator operator |
Mike Miller | ... | additional camera operator |
Simon Muir | ... | trainee grip |
Robert O'Brien | ... | additional electrician |
Darren O'Leary | ... | additional electrical rigger |
Toby Plaskitt | ... | additional grip |
Adam Samuelson | ... | louma crane operator |
Eddie Sansom | ... | rigger (as Eddy Sansom) |
Steve Sansom | ... | additional lighting rigger / rigger (as Steven Sansom) |
Steve Sansomn Jr. | ... | additional rigger |
Jon Saunders | ... | additional electrician (as John Saunders) |
Gordon Segrove | ... | focus puller: "b" camera |
Frank Sheeky | ... | additional electrical rigger (as Frank Sheekey) |
Dan Shoring | ... | additional focus puller |
Colin Simkiss | ... | additional electrician |
Dan Simpson | ... | additional video assist operator |
Phil Stevens | ... | additional electrician |
Paul Stewart | ... | rigging electrician |
Colin Strachan | ... | key grip |
Del Strachan | ... | additional crane grip |
Iain Struthers | ... | focus puller: "a" camera |
Simon Thorpe | ... | grip: "b" camera |
Tony Tyler | ... | additional electrician (as Anthony Tyler) |
Nicky Weedon | ... | rigger |
Casting Department
Abigail Barbier | ... | adr voice casting |
Louis Elman | ... | adr voice casting |
Bev Lawley | ... | extras casting |
Alice Searby | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Pat Barlow | ... | costume assistant: Isle of Man (as Pat Barlowe) |
Liza Bracey | ... | additional wardrobe assistant |
Joanne Campbell | ... | additional wardrobe assistant |
Bartholomew Cariss | ... | additional wardrobe assistant |
Anne Cartwright | ... | additional wardrobe assistant (as Ann Cartwright) |
Martin Clark | ... | additional wardrobe assistant |
Lauren Angela Coe | ... | additional costume runner (as Lauren Coe) |
Sallyann Dicksee | ... | additional wardrobe assistant (as Sally Ann Dicksee) |
Peter Edmonds | ... | costume assistant |
Claire Jennings | ... | additional wardrobe assistant |
Clare Kinrade | ... | additional costume trainee |
Gillian Martin | ... | costume supervisor |
Gilly Martin | ... | costume supervisor |
Linda Mellin | ... | additional wardrobe assistant |
Mariangela Planeta | ... | additional costume runner |
Matthew Price | ... | costume assistant |
Elaine Quinn | ... | additional wardrobe assistant |
Aaron Timperley | ... | additional wardrobe assistant |
Nat Turner | ... | additional wardrobe assistant |
Charles Whiteing | ... | additional wardrobe assistant |
Rachel Wild | ... | additional wardrobe assistant |
Hannah Wood | ... | additional wardrobe assistant |
Lauren Angela Coe | ... | daily wardrobe trainee (uncredited) |
Editorial Department
Jan Hogevold | ... | digital intermediate executive producer: Framestore |
Esme Long | ... | digital intermediate producer: Framestore |
Jamie Moreton | ... | colorist: dailies |
Mike Morrison | ... | digital intermediate producer: Framestore |
Angus Munro | ... | avid engineer |
David Rosenblatt | ... | first assistant editor |
Asa Shoul | ... | digital intermediate colorist: Framestore |
Steven Waltham | ... | picture editing trainee |
Rachael Watmough | ... | dailies coordinator (uncredited) |
Leroy Wolf | ... | color timer (uncredited) |
Location Management
Andrew Dalmahoy | ... | additional location scout |
Jim Edge | ... | location manager: Isle of Man |
Alex Gladstone | ... | additional location manager: Kidderminster |
Darren Helman | ... | location support |
Jane Soans | ... | location manager |
Sian Sutherland | ... | location assistant: Isle of Man |
Claire Tovey | ... | additional location scout |
Christopher Waller | ... | location trainee: Isle of Man |
Charlotte Wright | ... | assistant location manager |
Josh Yudkin | ... | additional assistant location manager |
Music Department
Charlotte Bray | ... | music preparation |
Anne Chmelewsky | ... | music preparation |
Peter Clarke | ... | music editor |
Sophie Cornet | ... | music editor |
Mark Crooks | ... | musician: clarinet, James Langton & His Solid Senders |
Jerome Davies | ... | musician: double bass, James Langton and his Solid Senders |
Mark Flanagan | ... | musician: guitar, Jools Holland's Rhythm and Blues Orchestra |
Claire Freeman | ... | assistant music supervisor: SEG Entertainment |
Peter Gregson | ... | music preparation |
Drew Griffiths | ... | music recording engineer |
Jools Holland | ... | musician: piano, Jools Holland's Rhythm and Blues Orchestra |
Jay Irving | ... | additional musician: drums, James Langton & His Solid Senders |
Jools Holland's Rhythm & Blues Orchestra | ... | musicians (as Jools Holland's Rhythm and Blues Orchestra) |
James Langton & His Solid Senders | ... | musicians |
James Langton | ... | musician |
Gilson Lavis | ... | musician: drums, Jools Holland's Rhythm and Blues Orchestra |
Mike Lovatt | ... | musician: trumpet, James Langton & His Solid Senders (as Mike Lovett) |
Nick Lunt | ... | musician: baritone sax, Jools Holland's Rhythm and Blues Orchestra |
Marc Marot | ... | music supervisor |
Jason McDermid | ... | musician: trumpet, Jools Holland's Rhythm and Blues Orchestra |
Michael J. McEvoy | ... | additional musician: hammond, James Langton & His Solid Senders / composer: additional music / conductor / music arranger / orchestrator |
Christian McKay | ... | soundtrack |
Steven Parry | ... | additional musician: trumpet, James Langton & His Solid Senders (as Steve Parry) |
Gail Perry | ... | music licensing assistant |
Richard Pite | ... | musician: drums, James Langton & His Solid Senders |
Michael Rose | ... | musician: tenor sax, Jools Holland's Rhythm and Blues Orchestra |
Jon Scott | ... | musician: trumpet, Jools Holland's Rhythm and Blues Orchestra |
Hilary Skewes | ... | musician contractor |
Dave Swift | ... | musician: double bass, Jools Holland's Rhythm and Blues Orchestra |
Jamie Talbot | ... | clarinet |
Nick Taylor | ... | score mixing engineer / score recording engineer |
Phil Veacock | ... | musician: alto sax & clarinet, Jools Holland's Rhythm and Blues Orchestra |
Fayyaz Virji | ... | musician: trombone, Jools Holland's Rhythm and Blues Orchestra |
Tom Player | ... | composer: trailer music (uncredited) |
Script and Continuity Department
Libbie Barr | ... | script supervisor |
Katie Harlow | ... | script supervisor |
Transportation Department
Simon Barker | ... | unit driver |
Lennox Brisport | ... | driver: minibus |
Clinton Chan | ... | unit driver |
Fergus Cotter | ... | unit driver |
James Crowe | ... | driver: facilities |
Michael Crowley | ... | driver: props |
Gary Emery | ... | unit driver |
Michael Geary | ... | action vehicle supplier: Motorhouse |
Douglas Goodwin | ... | unit driver: Isle of Man |
Geoff Gowland | ... | driver: facilities |
Steve Hetherington | ... | driver: facilities |
Adrian Holland | ... | unit driver: Isle of Man |
Jeff Hudson | ... | unit driver |
Vernon Lightbody | ... | unit driver: Isle of Man |
David Owen | ... | driver: facilities |
Fiona Singer | ... | unit driver: Isle of Man |
Dean Tyler | ... | driver: minibus |
Barrie Williams | ... | transportation captain |
Additional Crew
Sarah Arnott | ... | representative: Odyssey Entertainment / sale representative: Odyssey Entertainment |
Simon Atherton | ... | armorer |
Jamie Atkins | ... | chef |
Sarah Barber | ... | representative: Odyssey Entertainment |
Brendan Barry | ... | additional floor runner |
Graham Bayliss | ... | representative: Gaiety Theatre and Villa Marina, Isle of Man, stage manager |
Damien Billington | ... | runner: Isle of Man |
Giles Block | ... | shakespeare consultant |
David Blyth | ... | stand-in |
Colin Burrows | ... | epk: producer |
Renato Celani | ... | representative: CinemaNX |
Dan Cheesbrough | ... | legal services: Olswang |
Warren Clark | ... | set security |
Jon Clifford | ... | technical director: odyssey entertainment |
Sara Colley | ... | representative: Isle of Man Film |
Neill Cowin | ... | representative: Gaiety Theatre and Villa Marina, Isle of Man, front of house manager |
Robert Creasy | ... | extras catering: Isle of Man |
Jimmy Creer | ... | representative: Gaiety Theatre and Villa Marina, Isle of Man, villa and gaiety electrician |
Carl Crellin | ... | representative: Gaiety Theatre and Villa Marina, Isle of Man, assistant technicial |
David Cretney | ... | representative: Isle of Man Film |
Matt Curtis | ... | title designer |
Libby D'Arcy | ... | representative: Odyssey Entertainment |
Lauren Dark | ... | floor runner |
Alex Davidson | ... | representative: Gaiety Theatre and Villa Marina, Isle of Man, chief technician |
Dennis Davidson | ... | publicity campaign |
Andrew Gwyn Davies | ... | assistant production coordinator |
Oscar Deeks | ... | epk: director |
Pascal Degove | ... | Representative: Odyssey Entertainment |
Glenn Diot | ... | production assistant |
Pamela Domoney | ... | representative: CinemaNX |
Francesca Dowd | ... | production coordinator |
Gillian Duffield | ... | representative: CinemaNX |
Hilary Dugdale | ... | representative: Isle of Man Film |
Charles Edwards | ... | clearance coordinator |
Kristian Elstrop | ... | representative: Gaiety Theatre and Villa Marina, Isle of Man, casual technician |
Ted Faragher | ... | representative: Gaiety Theatre and Villa Marina, Isle of Man, assistant stage manager |
Jo Farrugia | ... | epk: producer |
Sadie Flower | ... | choreographer |
Louise Goodsill | ... | representative: Odyssey Entertainment |
Linda Gregory | ... | financial controller |
Michael Groom | ... | additional assistant: dailies |
Esther Harvey | ... | assistant: Claire. Danes |
Derek Hibbert | ... | representative: Gaiety Theatre and Villa Marina, Isle of Man, housekeeper |
Charlotte Holland | ... | runner: Isle of Man |
Jacqueline Hurt | ... | legal services: Olswang |
Francesca Jaynes | ... | choreographer |
Margaret Jones | ... | representative: Gaiety Theatre and Villa Marina, Isle of Man, manager |
Ralph Kamp | ... | representative: Odyssey Entertainment |
Jean Kelly | ... | researcher |
Clyde Lane | ... | head chef |
Marc Lanzoff | ... | pre-production publicity |
Josie Law | ... | representative: CinemaNX |
Michael Lean | ... | representative: Gaiety Theatre and Villa Marina, Isle of Man, flyman |
Emma Lightbody | ... | representative: Gasworls Media |
Henry Mackintosh | ... | floor runner |
Garry Marriott | ... | unit medic |
Michael Maxtone-Smith | ... | legal services: Reed Smith |
Jacqui McBride | ... | crowd cashier (as Jacqueline McBride) |
Jilly McGrath | ... | catering support: Isle of Man |
Kirsten McMurray | ... | assistant: Richard Linklater |
Tariq Mirza | ... | legal services: Olswang |
Boo Motjuoadi | ... | assistant production coordinator (as Lebo 'Boo' Motjuoadi) |
Brian Murray | ... | representative: Gaiety Theatre and Villa Marina, Isle of Man, operations manager |
Louise Nagli | ... | legal services: Olswang |
Kate Newman | ... | stand-in |
Clive Noakes | ... | laboratory contact: Deluxe Labiratories |
Dana O'Keefe | ... | sales agent |
Diego Pages | ... | chef |
Scott Penrose | ... | magic consultant |
Neil Pierson | ... | assistant production accountant |
Sarah Puzzar | ... | runner: Isle of Man |
Jeannette Reid | ... | assistant: Steve Norris |
Claire Robertson | ... | location accountant |
Anita Roland | ... | catering assistant |
Lisbeth Savill | ... | legal services: Olswang |
Andy Scott | ... | assistant: Zac Efron (as Andrew Scott) |
James Scott | ... | representative: Odyssey Entertainment |
Dorothy Sewell | ... | unit nurse: Isle of Man |
Seamus Shea | ... | representative: Gaiety Theatre and Villa Marina, Isle of Man, production manager |
Graham Smith | ... | unit publicist |
Carla Sullivan | ... | production runner: Isle of Man |
Aly Sutton | ... | representative: Isle of Man Film |
James Swaffield | ... | researcher: New York photographic |
Antony Swiatek | ... | legal services: Olswang |
Graham Sylvester | ... | floor runner / representative: CinemaNX |
Adam Taylor | ... | runner: Isle of Man |
Katharine Tidy | ... | home economist |
Sarah Wheat | ... | representative: Odyssey Entertainment |
Judith Windsor | ... | dialect coach |
Brian Gannon | ... | office intern (uncredited) |
Donna McCormick-Smith | ... | rat trainer (uncredited) |
Kerry Patten | ... | production assistant (uncredited) |
Thanks
Bev Lawley | ... | thanks |